İbadetNamaz

Tesbih Namazı Nasıl Kılınır?

Peygamber Efendimizin hadislerinde zikretmiş olduğu tesbih namazının sevabı çok olan nafile bir namaz çeşididir. Peki, tesbih namazı nasıl Kılınır? Şimdi bu konu hakkında bilgiler verelim.

Tesbih Namazının Hakkında Bilgi

En azından senede bir defa kılınması çok hayırlıdır. Tesbih namazı, İslam dininde yer alan mekruh vakitlerinde kılınamaz. Dolayısı ile bunun dışında her vakitte kılınabilir. Tesbih namazı 12 rekat olarak kılınmaktadır.

Sevabı çok olan nafile namaz gündüz vakti kılınırsa şu nokta önemlidir. Gündüz kılınırsa dört rekatta bir selam verilir. Gece vakti kılınırsa iki rekatta bir selam vermek sureti ile kılınması daha iyi olacaktır. Bu konuda ki hadis i şerif şöyledir:

Peygamber efendimiz pek muhterem amcası olan Hazreti Abbas’a (r.a.) şöyle buyurmuştur: Ey amca, sana şu öğreteceğim şeyi yaptığın vakit, eski ve yeni, önceki ve sonraki, gizli ve açık, hata ile veya kasıtlı işlemiş olduğun bütün günahları Allah’u teala affeder. Efendimiz bu sözlerinden sonra tesbih namazının nasıl kılınacağını bildirmiştir.

(Ebu Davud)

Hadis i şeriflerde Tesbih namazı haftada veya ayda bir kere kılınması tavsiye edilmiştir. Ancak bu mümkün değilse en azından ömürde bir defa kılması tavsiye ediliyor. Şimdi bu çok değerli olan nafile namazın kılınışını tarif edelim.

Tesbih Namazı Nasıl Kılınmalıdır?

Tesbih namazında her rekatta 75 defa aşağıda yer alan tesbih namazının duası (1) okunarak kılınmalıdır. Dört rekattan oluşan bir nafile namazdır. Nafile ibadet hakkında olan Nafile Namazların Faziletleri Nelerdir? başlık konuda bilgilere yer verdik.

Gerekli süre: 20 dakika.

Şimdi Tesbil namazının nasıl kılındığını maddeler halinde anlatmaya başlayalım.

 1. Niyet ederek namaza başlamalıyız

  Öncelikle “Niyet ettim Allah rızası için dört rekat nafile tesbih namazı kılmaya” denerek bu namaza niyet edilmelidir. Daha sonra tekbir aldıktan sonra Sübhaneke duası okumalıyız. Daha sonra 15 defa aşağıda yer alan Tesbih duası okumalıyız.
  Tesbih namazı duası(1)

 2. Şimdi ikinci dua okumalıyız

  Daha sonra euzü besmele çekilmeli ve Fatiha suresi, ardından bir zammı sure okumalıyız.Dana sonra ise aşağıda yer alan dua (2 ) 10 kere okunmalıdır.
  La havle Tesbihi(2)

 3. Rükuya gitmeden önce

  Sonra rükuya gitmeden önce tekrar 10 defa tesbih namazı duası (2) okunur. Sonrasında “la havle vela kuvvete” duası ile devam edilir.

 4. Rükuya gidilir

  Her namazda yapılan rüku tesbihinden sonra 10 defa daha tesbih namazı duası (2) okunur. Daha sonra rükudan, “Semi Allah’u limen hamideh” denerek doğrulur. Doğrulmuş vaziyette aynı tesbih namazı duası 10 defa daha okunur. On defa okuduktan sonra “Rabbena lekel hamd” denerek secdeye gidilir.

 5. Secdeye gidilir

  Her vakit namazda secde de yapılan tesbihten sonra 10 defa daha tesbih namazı duası (2) okunur. Secdeden doğrularak oturulur ve 10 defa daha aynı Tesbih namazı duası okunur. ikinci secdede aynı şekilde yapılır. Böylece bir rekatta 75 defa tesbih namazı duası okunmuş olur.

 6. Böylece birinci rekat tamamlanır

  İkinci, üçüncü ve dördüncü rekatta aynı şekilde kılınır. Daha sonra samimiyet ile dualar etmekte büyük hayırlar olacaktır. Dikkat edilmesi gereken iki husus vardır. Biri subhaneke duası sadece birinci rekatta okunur. İkinci önemli husus ise ikinci ve dördüncü rekatlarda tahiyyat için oturmak unutulmamalıdır.

Sehiv Secdesi Gerekirse Ne Yapılmalıdır?

Bu namazın her rekatında 75 tesbih okunmaktadır ve bunların toplamı ise 300 adet etmektedir. Ola ki sehiv secdesi yapmamız gerekir ise şu yol izlemeliyiz. Namazın sonunda sehiv secdesi yapar iken yukarıda zikrettiğimiz Tesbih namazının duası okunmamaktadır.

Bu konu hakkında sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz. Bununla birlikte Namazın İçindeki ve Dışındaki Fazları başlıklı konudan istifade edebilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Selamun Aleykum ve Hayirli ve Mübarek Ramazan ayi dilerim, ben Almanya dan yazıyorum, ve ondan Türkçem süper değil, ama Almancamdan iyidir. Ondan bazı anlatmaları iyi anlamadım, rica etsem yukarı da ki yazanları kademe kademe anlatsanız? Bu ara ayırdım yapmış gibi olmasın Alevi müslümanım, bizde namaz (Sâlât) kılarız bazı geri kafalıların dediklerine bakmayın siz :)

 2. İstiğiniz üzere nerede hangi duadan bahsedildiği daha iyi anlaşılsın diye numaralar ile belirledik. İnşaallah yeterli olur. Selam ve Dua ile…

  Alıntı: mbz
  Alttaki ve üstteki dualar nerede?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu