İslam Alimi

Teravih Ne Demek?

Teravih kelimesinin tekil hali olan Terviha kelimesinin sözlük anlamı “rahata erdirmek, dinlendirmek”tir. “Terviha” kelimesinin çoğulu olan “Teravih” kelimesi ise İslam dini içerisinde yer alan kavramlardan biridir. Teravih kavramı onbir ayın sultanı Ramazan ayında, yatsı namazlarından sonra kılınmakta olan nafile namaz anlamına gelmektedir.

Teravih namazını kılarken dört rekatte bir süre oturmak müstehaptır ve bu oturuşa terviha denilmiştir. Bu kelimeden yola çıkarak Ramazan ayında kılınan bu sünnet namaza teravih denilmiştir. Yirmi rekat olan Teravih namazı bütün Müslüman erkek ve kadınlar için sünnet-i müekkedir. Bu nedenle kılınmasında büyük faydalar ve hayırlar vardır.

Hazreti Peygamber Efendimiz bir hadisi şerifinde şöyle buyurmuştur. “Kim inanarak ve sevabını Allah’tan bekleyerek Ramazan namazını (teravih namazını) kılarsa, onun geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhârî, Salâtü’t-Terâvih, 1; Müslim, Müsâfirîn, 174).

Teravih namazını ikişer rekat olarak kılmak ve dört rekatta bir biraz olsun dinlenmek sureti ile kılınmak müstehaptır. Zira bu nedene bağlı olarak Teravih namazlarında dört rekatta bir salavat getirilmektedir.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ