Namaz

Teravih Namazının İslam Dinindeki Yeri

Teravih namazı hakkında kısa ancak önemli noktalara değinerek bahsedelim. Teravih namazı kadın ve erkek bütün Müslümanlar için müekket sünnet bir nafile namazdır. Ramazan aylarında kılınan teravih namazı Peygamber Efendimiz, hem sahabe, hem de hulefa i raşidin kılmaya devam etmişlerdir. Teravih namazı Ramazan ayının kuvvetli bir sünnetidir.

Bu nedenle bir mazeret dolayısıyla oruç tutamayanların dahi teravih namazını kılmaları müekket sünnetir. Efendimiz şöyle buyurmuştur: Ebu Hureyye den rivayetle… “Kim ramazan gecesi sevabını inanarak ve bunu elde etmek niyetiyle namazla (teravihle) ihya ederse geçmiş günahları affedilir.” (Buhari , teravih 1: ebu Davut, salat 318(1371))

Efendimizin bu tavsiyesinden yola çıkarak Hazreti Ebu Bekir zamanından, Hazreti Ömer’in hilafetinin ilk günlerine kadar teravih evlerde ferden kılınmıştır. Sonrasında Hazreti Ömer teravih namazının cemaatle kılınmasının daha uygun olacağını söylemiştir. Übeyy ibni Kab’ıda imam olarak görevlendirmiştir. Tabi ki bütün sahabelerde Hazreti Ömer’in bu kararını uygun görmüşlerdir. Bu nedenle teravih namazı ferdi bir şekilde kılına bilse de cemaatle kılınması daha uygun olacaktır.

İbni Abbas hazretleri de teravih namazını 20 rekat olarak kılmıştır. İmam ı Azam hazretleri ise 20 rekat teravih kılınmasının kuvvetli bir sünnet olduğunu belirtmiştir. Ramazan ayında kılınan teravih namazını kılarken Kuran ı Kerimi hatim etmek sünnettir. Tabi ki bu durum dayana bilecek insanlar için geçerlidir ki buna güç yetiremeyen Müslümanlar kısa ayetlerle dahi teravih namazını kılabilirler. Efendimiz devamlı nafile namazlar kılardı lakin Ramazan ayında nafileye daha çok vakit ayırmıştır. Ciddi bir mazereti olmayan birinin teravih namazını mekruh görülmüştür. Teravih namazı hakkında özet ve önem içeren bilgileri böyle sonlandırabiliriz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu