Namaz

Teravih Namazının Camide Kılınması Şart mıdır?

Ramazan ayında kılmakta olduğumuz Teravih namazını camide kılmamız şart mıdır? Bu konuda bilgi verir misiniz?

Cevap: Teravih namazı ve nafile namazların evde kılınıp kılınmaması zaman zaman gündeme gelmektedir ve bu konu çeşitli tartışmalara söz konusu olmaktadır. Zeyd bin Sabit hazretleri şöyle rivayet etmektedir. Efendimiz ramazan ayında hasırdan bir bölümde namaz kılmakta idi . Bunu gören sahabelerde efendimizin yanına gelerek namaza iştirak ettiler. Bunu gören efendimiz şöyle buyurdu.

“Görmüş olduğum davranışınızı tanıyorum. Ancak ey insanlar, bunu evimizde kılınız. Çünkü bir kimsenin farz namaz dışında kıldığı namazın en değerlisi evinde kıldığıdır”.  Efendimiz bu sözleriyle teravih ve nafile namazların evde kılınmasının daha uygun olacağını belirtmiştir. Fakat şu noktada önemlidir ki efendimizin bu konuda böyle bir tutum sergilemesinin nedenlerinden biride ümmetinin ramazanda kılınan teravih namazını üzerlerine bir farz gibi algılamalarından çekinmesidir. İşte teravih namazının farz olmadığı ve nafile bir namaz olarak müslümanlar içerisinde yer edindiğini gören Hazreti Ömer hilafeti döneminde teravih namazının toplu olarak kılınmasında bir mahsur olmayacağını ve hatta daha güzel olacağına iştihat ederek ve çevresinde ki sahabelerin de görüşlerini alarak karar vermiştir.

Şimdi bu noktada bilmemiz gerekir ki teravih namazının belli hükümleri , kuralları ve usulü vardır ve her müslüman bu gereklilikleri bilmeye bilir. Bu nedenle insanların teravih namazını işin ehli olan bir imama tabi olarak kılmaları daha uygun olacaktır. Bunun yanı sıra yirmi rekat olan teravih namazını bir insanın evde tek başına kılması ağır ve zor gelebilir. “Şüphesiz cemaatte rahmet vardır ve toplu yani cemaatle yapılan ibadetler insana daha kolay gelmektedir”. Bu nedenlede teravih namazını cemaatle kılmak daha uygun olacaktır.

Özetle yukarıda zikrettiğimiz hadisten yola çıkarak şunu belirtmeliyiz ki “teravih namazının camide cemaatle kılmak şart değildir”. Lakin bahsettiğimiz nedenlerle alimlerimiz cemaatle kılınmasında bir mahsur olmadığını ve güzelde olabileceğini beyan buyurmuşlardır. Bu konuya şöyle bir örnek verebiliriz . Bahsettiğimiz hadis i şerifin dairesine beş vakit namazın sünnetleride girmektedir. Yani sünnet namazlarında sadece camide değil evde kılınmasıda mümkündür. Fakat sahabe i kiram ve islam alimlerimiz beş vakit namazın camide kılınmasının daha güzel olacağını ve böylece bu sünnetin unutulup gitmeyeceğini ifade etmişlerdir. İşte bizler bu nedenle beş vakit namazın sünnet namazlarınıda düzenli bir şekilde camide kılmaktayız. İşte bu nedenlerle teravih namazıda beş vakit namazın camide kılındığı gibi ramazan ayında yatsı namazına mütakiben camide cemaatle kılınmaktadır. Böyle yapmamız daha uygun olacaktır. Tabi ki bir mazeretimiz var ise veya farklı bir engel var ise teravih namazlarımızı evde ailemizle cemaat yaparak veya bireysel olarak kılabiliriz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu