İslam Alimi

Teravih Namazını Kaç Rekatta Bir Selam Vererek Kılmalıyız?

Ramazan aylarında kılmakta olduğumuz teravih namazlarında kaç rekatta bir selam vermeliyiz? Bu konuda bilgi verir misiniz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, ramazan ayında kılmakta olduğumuz Teravih namazının en faziletlisi ve uygun olanı iki rekatta bir selam vererek kılınan şeklidir. Bunun yanı sıra teravih namazı 2, 4, 6, 8 , 10, hatta 12 rekatta bir selam vererek de kılınabilmektedir. Fakat 20 rekatı tek selamla kılmak , yani 20 rekatı bir seferde kılmak alimlerimize göre mekruh görülmüştür.

Teravih namazının en doğru kılınma şekli 2 rekatta bir selam vererek kılmaktır. Dört rekatta bir selam vererek kılındığı takdirde öğlen ve ikindi namazının 4 rekatlık sünnetleri gibi kılınmaktadır. Yani 2 rekattan sonra ki oturuşta salli barik duaları okunur ve 3 rekata kalkıldığında önce sübhaneke duası okunur. Tabi ki genelde uygulanan 2 rekat şeklinde kılınan usulde gayet yerin de ve güzeldir. Hanefi mezhebine göre teravih namazı gecenin üçte birine kadar kılınabilmektedir. Bunun yanı sıra sadece Ramazanda kılınan teravih namazlarında vitir namazı da cemaatle kılınabilmektedir.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ