Namaz

Teravih Namazını Kaç Rekatta Bir Selam Vererek Kılmalıyız?

Ramazan aylarında kılmakta olduğumuz teravih namazlarında kaç rekatta bir selam vermeliyiz? Bu konuda bilgi verir misiniz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, ramazan ayında kılmakta olduğumuz Teravih namazının en faziletlisi ve uygun olanı iki rekatta bir selam vererek kılınan şeklidir. Bunun yanı sıra teravih namazı 2, 4, 6, 8 , 10, hatta 12 rekatta bir selam vererek de kılınabilmektedir. Fakat 20 rekatı tek selamla kılmak , yani 20 rekatı bir seferde kılmak alimlerimize göre mekruh görülmüştür.

Teravih namazının en doğru kılınma şekli 2 rekatta bir selam vererek kılmaktır. Dört rekatta bir selam vererek kılındığı takdirde öğlen ve ikindi namazının 4 rekatlık sünnetleri gibi kılınmaktadır. Yani 2 rekattan sonra ki oturuşta salli barik duaları okunur ve 3 rekata kalkıldığında önce sübhaneke duası okunur. Tabi ki genelde uygulanan 2 rekat şeklinde kılınan usulde gayet yerin de ve güzeldir. Hanefi mezhebine göre teravih namazı gecenin üçte birine kadar kılınabilmektedir. Bunun yanı sıra sadece Ramazanda kılınan teravih namazlarında vitir namazı da cemaatle kılınabilmektedir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir Soru & Yorum

  1. Hayırlı Ramazanlar… Teravih namazını kılarken iki rekâtta bir selam verdiğimizde tekrar niyet etmelimiyiz. Cevabınız için şimdiden teşekkürler Allah razı olsun… Amin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu