İslam Alimi

Teravih Namazı Kaç Rekattır?

Teravih namazının rekat sayısı ile alakalı bir çok şey söylemekte, bu konu hakkında ki rivayetlerden bahsederek cevap verebilir misiniz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Teravih namazının rekat sayısı ile alakalı şöyle bir rivayet mevcuttur.Hazreti Ayşe (r.a) annemize Peygamber Efendimizin ramazan ayında kılmış olduğu nafile namaz yani teravih namazı hakkında soru sorulmuştur. Bu soruya Hazreti Aişe (r.a) annemiz şöyle cevap vermiştir.

“Resulullah ne Ramazan da nede Ramazan dışında (nafile olarak) kıldığı namaz on bir rekatı geçmezdi. Bir dört rekat kılardı ki güzelliğini ve uzunluğunu sormayın, sonra bir dört rekat daha kılardı ki güzelliğini ve uzunluğunu sormayın, sonrada üç rekat kılardı. kendisine ey Allah’ın resulü vitir kılmadan önce mi uyuyorsun dedim. Ey Aişe gözlerim uyur ama kalbim uyumaz buyurdu. ” demiştir.

Bu rivayetten yola çıkarak teravih namazının 8 rekat olduğunu söyleyenler olmuştur ki haklılık payları oldukça çoktur. Şu noktada çok önemlidir ki bahsettiğimiz bu görüşü söyleyenler her rekatta yüz ayet okunduğunu da beyan etmişlerdir. Belki de böyle kılmak ümmete zor geleceğinden Hazreti Ömer (r.a) 20 rekat olarak kıldırmıştır. Şu da var ki Hazreti Ömer (r.a) ile beraber yirmi rekat kılınan teravih namazına Hazreti Osman’ın (r.a) ve Hazreti Ali’nin (r.a) hilafeti zamanında da devam edilmiştir ve bu konuda sahabelerden hiç bir itiraz söz konusu olmamıştır.

Hanefi mezhebine tabi büyük imamlardan şöyle bir nakilde söz konusudur. Teravih namazının ilk 8 rekatı ratibe sünnet , kalan on iki rekatında müstehap olduğu söylenmiştir. İşte bu yaklaşım zaten bahsi geçen hadise uygun bir yaklaşımdır. Özetle, bizler günümüzde olan gereksiz tartışmalara kulak asmamalıyız. Sonuç itibariyle teravih namazı yirmi rekattır ve kılınmasının farz olduğunu iddia eden kimsede yoktur. Bu güzel sünneti elimizden geldiğince ihya etmeliyiz ki sahabe i kiram böyle yapmıştır.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ