Kuran, Tefsir

Teknoloji Gelişince Kuran Kerim Yer Alan Doğa Olayları Gerçekleşmeyecek mi?

Kuran-ı Kerimde bir çok ayette basit doğa olayları ile insanlar korkutulmakta ve cezalandırıldığı söylenmektedir. Bundan yüzyıllar sonra insanoğlu (bizler muhtemelen göremeyeceğiz) bu basit doğa olaylarını kendisi kontrol edebilecek duruma gelecektir. İstenilen bölgeye yağmur yağdıracak, depremler önlenecek .v.s..Bu durumda Kuran-ı Kerimde geçen bu doğa olaylarıyla ilgili ayetlerin bir hükmü kalmayacak mı?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, sorunuzu okuyunca direk aklımıza şöyle bir örnek geldi. Bu örneği açıkladığımızda sorunuzda cevabı olacağını düşünüyoruz. Örneğin eski zamanda sezeryan diye bir teknoloji yoktu ve bir çok anne çocuğunu doğururken hem kendi hayatı, hatta pek çok gebelikte hem annenin hayatı hemde bebeğin hayatı son bulabilmekteydi. Şimdi şöyle düşünelim. Eskiden Yüce Mevla’mız daha önce ölmüş olan anne ve çocukların ecellerini tayin etmişti ve ölüyorlardı. Günümde de sezeryan olan anne veya bebeklerin ecelini tayin ettiği halde tıp şimdi buna engel mi oluyor?

Tabi ki böyle bir durum söz konusu değil. Zira her kulun eceli bellidir. Tıp ilmini ve sahip olduğu teknolojiyi de insana veren Yüce Mevla’mızdır. Eski dönemde yaşayan insanlara böyle bir ecel tayin edilmiştir. Fakat günümüzde Yüce Mevla’mız bunu her kulu için murat etmediğinden tıp ilmi gelişmiştir ve bir çok anne ve bebeği hayatta kalabilmektedir. Zira eceli gelen insanlar sezeryan gibi bir teknoloji, olmasına rağmen bile kurtulamaya bilmektedir. Unutmayın Yüce Mevla’mızın dünya için kıyamete kadar olan bir muradı vardır ve insan ne yaparsa yapsın Yüce Mevla’mızın bu muradına doğru ilerlemektedir. Dolayısı ile belkide kıyametin kopmasına sizin bahsettiğiniz gibi teknolojik gelişmeler neden olacaktır ve insanlar bahsettiğiniz doğa olaylarını engellemek bir yana dursun, tam tersine bu olayları tetikleyeceklerdir.

Bu tür konuların hepsini ancak tam anlamıyla Yüce Mevla’mız bilebilmektedir. Ancak bizim bildiğimiz bir gerçek var ki oda insan ne yaparsa yapsın kaderine yürümektedir ve Yüce Mevla’mız ne olacağını ezeli ilmi ile bilmektedir. Dolayısı ile Kuran ı Kerimde ne şekilde ifade ediliyorsa o şekilde olacaktır. Günümüze kadar olanlar bunun bir örneği olduğu gibi bundan sonra olanlarda bu konuya birer örnek olacaklardır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. ”Bu tür konuların hepsini ancak tam anlamıyla Yüce Mevla’mız bilebilmektedir.” demişsiniz..Aslında bu cümle bir önceki sorduğum sorunun cevabı gibi.( son 500 yılda müslüman bilim adamlarının bilim ve teknolojiye neden hiçbir katkısı yok diye sormuştum)..Bu mantıkla zaten olmasıda beklenemez.Bilim ve din arasındaki en önemli fark ; Din dogmadır , soru soramazsın, allah bilir dersin , allah öyle uygun görmüş dersin ..vs..Bilim ise sürekli sorar , neden niçin nasıl .v.s…ve teknoloji bu şekilde günümüze kadar gelmiştir.

    1. Bu konuda size katılmıyoruz sizin bahsettiğiniz olay daha çok diğer dinlerde söylenmektedir. İslam dininde soru ilmin anahtarıdır. Ki bu nedenle sitemizde insanlar istediği gibi soru sorabilmekte. Ancak İslam dinin de gayp diye bir konu vardır. Siz bize geleceğe dair bir soru sordunuz. Bizde dedik ki Kuranda yazılan ne varsa olacaktır ancak nasıl olacağını Yüce Mevla’mız bilir. Dolayısı ile bu mantıktan İslam dininde soru sormayın mantığı çıkmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu