Namaz

Teheccüt Namazına Kalkamıyorum Saat 12 Gibi Kılabilir miyim?

Teheccüd namazına gece kalkamıyorum Yatmadan önce saat 12 ile 12 30 civarında teheccüt namazını kılarsan olur mu?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Gece kalkamayacağını düşünen bir insan saat on iki , bir gibi teheccüt namazını kılarak yatabilir. Bu durumun bir mahsuru yoktur. Fakat bilmeniz gerekir ki teheccüt namazı sünnet bir namazdır ve teheccüt namazının özelliği yatarak gecenin bir bölümü kalkarak yapılan bir ibadettir. Efendimiz bu ibadeti hep böyle yapmıştır. Bu nedenle de en uygunu olan budur.

Bu sıkıntı genelde uykusuzluk sorunu yaşayan kardeşlerimiz için söz konusudur. Tavsiyemiz akşam yemeğinin olabildiğince erken yenilmesidir, çünkü akşam yemeğinin geç yenilmesi uykunun alımını zorlaştırır. Bunun yanı sıra olabildiğince erken yatmalı ve yüce Mevla’mıza dua etmeliyiz. Eğer gece kalka bileceksek gecenin bir bölümü kalkarak bu ibadeti yapmamız en uygun olanı olacaktır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Aynı gecede hem 12 rekat ( 2 ser rekat olarak 6 defa ) gece namazı kılıp hemde biraz uyuyup uyandıktan sonra aynı gece içerisinde 12 rekatlık teheccud namazı kılınır mı . Yani kısacası saat 23 gibi gece namazi 03:00 gibi teheccud yapsak olur mu. Kılınır ise vitir namazını hangisi ile birlikte kılmak uygundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu