DuaNamaz

Teheccüd Vakti Ne Zamandır ? Teheccüd Namazından Önce veya Sonra Okunacak dua var mı?

Hocam Teheccüd vakti ne zamandır ? Teheccüd namazından önce veya sonra okunacak hacet dilek duası var mı?

Değerli ziyaretçimiz, Teheccüd namazından evvel yada sonra, kitaplarda yer alan peygamber Efendimizin ettiği dualar okunabilir yada istediğiniz duayı istediğiniz şekilde de edebilirsiniz.

Yatsı namazından sonra, henüz yatmadan ya da çok az uyuduktan sonra kalkıp kılınacak olan nafile namaza “gece namazı (salatü’l-leyl)” denmektedir.

Bir zaman yattıktan sonra, gecenin yarısından imsak vakti oluncaya kadar kalkılıp kılınırsa, bu namaza “teheccüd” namazı denir. Teheccüd namazını, iki, dört, altı ve sekiz rekat olarak kılarız. İki rekatta bir selâm verilmesi daha evladır daha faziletlidir.

Teheccüd namazı, Peygamberimiz için farz kılınmiştı. Farz olunuşuna dair ayet şöyledir: “Ey Muhammed! Gecenin bir bölümünde uyanıp, sırf sana mahsus fazla bir ibadet olmak üzere, teheccüd namazı kıl. Rabbinin seni Makam-ı Mahmud’a göndereceğini ümit edebilirsin.” (İsrâ, 17/79)

Teheccüd namazı çok değerlidir bu yüzden müminler de teşvik edilmiştir. Peygamberimiz bu değerli namaz için şöyle buyuruyor, “Her kim geceleyin uyanır, hanımını da uyandırır ve iki rekat namaz kılarsa, Allah’ı çok zikreden erkekler ile kadınlardan yazılırlar.” buyurmuştur. (Ebu Davud, Salat, 307)

Peygamber efendimiz, teheccüd namazına kalkınca bu duayı okumuştur:

Allah’ım sana hamdolsun sen göklerin ve yerin nurusun, tüm övgüler sana mahsustur. Gökleri ve yerleri ayakta tutan sensin, övülmeye layık olan sadece sensin. Sen göklerin ve yerin ve her ikisi arasındaki tüm şeylerin hayatlarını düzene koyansın. Sen gerçek ilahsın senin vadin de mutlaka gerçekleşecektir. Sana kavuşmak da mutlaka olacaktır. Cennet gerçektir. Cehennem gerçektir. Kıyamet muhakkak gerçekleşecektir. Allah’ım tüm irademi sana teslim ettim, sana inandım, sana güvenip dayandım ve daima sana yöneliyorum, senin verdiğin güç ve kuvvetle düşmanlarla mücadele ediyorum ve sadece senin hükmüne müracaat ediyorum. İşlediğim ve işleyeceğim gizli ve açık tüm günahlarımı bağışla. Benim kulluk yapacağım tek ilahım sensin senden başka ilah yoktur. (Tirmizî, Deavat 29; bk. Buhari, Teheccüd, 1)

Ubade b. Sâmit’ Peygamber Efendimizin şöyle söylediğini buyurmuştur:

“Her kim geceleyin uyanır da uyandığı zaman: Lâ ilâhe illallâhü vehdehû lâ şerîke leh, lehülmülkü ve lehül hamdu ve hüve alâ külli şey’in kadir, sübhanellahi vel hamdülillahi velâ ilâhe illallâhü vellâhü ekber, velâ havle velâ kuvvete illâ billâh” (Allah’tan başka ilah yoktur, o tekdir ve ortağı yoktur. Mülk onundur, hamd onundur ve o her şeye gücü yetendir. Ben Allah’ı her türlü noksanlıktan tenzih ederim Hamd, Allah’a mahsustur. Allah’tan başka ilah yoktur. Al­lah en büyüktür, (günahlardan) dönüş ve (kulluk görevine) güç (yetiriş) ancak Allah(ın izni ve inayeti) iledir) deyip sonra: “Rabbiğfirlî (Ey Al-lahım, Rabbim! Beni bağışla) diye dua ederse (o kimsenin günahları ba­ğışlanır.) (Ebu Davud, Edeb, 98-99 no: 5060)

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu