İslam Alimi

Teheccüd Namazı Kaç Rekattır?

Teheccüd namazının rekatları konusunda çeşitli bilgilerin yer aldığı bir kaç sahih rivayetler vardır. Bu rivayetleri incelediğimiz taktirde Peygamber Efendimizin taheccüd namazını 4, 8, 11, 13 rekat biçiminde kıldığı açık bie şekilde anlaşılmaktadır.

Şüphe yok ki bu rivayetlerin hepsi sahihtir. Peygamber Efendimiz teheccüd namazını, bazen 4, bazen 8, bazen de 11 veya 13 rekat kılmıştır. Bu konu ile ilgili kaynaklar şu şekildedir:(Buhari, Vudu 36, Tefsir 3/18, 19, 20; Müslim, Müsafirun 182; Ebu Davud Tetavvu, 26; Nesei, Kıymlleyl, 9; İbn-i Mce, İkame, 181)

Teheccüd namazının rekatları konusunda Hanefi mezhebi, 11 rekat rivayeti en uyulması gereken rivayet olarak görmüştür. Buna göre, bahsedilen 11 rekatın 3 rekatı vitir vacip namazı, geriye kalan 8 rekat ise de teheccüd namazından oluşmaktadır. Dolayısıyla teheccüd namazı rekat açısından kamili mükemmel şekli 8 rekat olarak kılmaktır. Şunu konuyu da bilmeliyiz ki 8 rekat teheccüd namazının sınırı değildir sünneti seniyye ye en uygun olan şeklidir.

Dileyen Theccüd namazını daha uzun veya biraz daha kısa kılabilir. Dolayısı ile dileyen 2 rekat olarakta kılına bilinir. Fakat Peygamber Efendimizin sünnetini ihya etme sevabınada ulaşmak isteyen birkimse teheccüd namazını 8 rekat olarak kılması en doğru şekli olacaktır.

Özetle şunu anlıyoruz ki Allah Resulü, alimlerin ortak görüşüne göre teheccüd namazını 8 rekat olarak kılmıştır. Bizlerde bu büyük ibadetten nasibimizi almalıyız ve bu büyük ibadeti efendimiz sünneti üzere yapmalıyız.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Rifat Tutar dedi ki:

    Allah sizlerden razi olsun

BİR YORUM YAZ