İslam Alimi

Tefekkür Mevsimleri ve Aşkın Güzelliği…

Mehmet Aluç

1962 Malatya doğumluyum,evli ve 4 çocuk babasıyım Ankara da ikamet ediyorum,Kamuda emekliyim,şiir,öykü,denemeler yazıyorum...

Gözle pencereye bakmakla, pencereden gören gözle bakmak kâinatı seyretmek bir değildir. Pencereye bakarsan pencerede oluşan lekeleri görürsün, ama pencereden bakanlar ise, tefekkür mevsimini yaşayarak âlemi güzellikleri yaratan yüce Allah (c.c.) büyüklüğünü keremini, lütfünü hali ile güzelliklerini seyir eder hayran kalır. Şükür ile tefekkür mevsimlerinde gezinir. Tefekkür, Allah’ın isim ve sıfatlarına nazar etmektir. Her bir varlık, Allah’tan bir yansımadır. Yürekler yanar gözlerde yaşlar akar, hayatın tene soğuk dokunuşunu, sımsıcak eden Rahmanın hüzün ülkesinde tefekkür mevsimlerinde meyveler açtıran aşk değil midir? Bazen, elemler sıkıntılar çileler bedene umutsuzluk kokan fırça dokunuşu ile karalar sürse de, aşk kendi yumuşak fırçası ile gönle dokunur, Rahmanın izni ile. İşte o an o elemelerin sıkıntıların aşka giden yolda yol arkadaşı olduğunu gösteren aşktır.
 
Gaflet kokan düşünce ve fikri ile yol alan, yolda uçuruma düşüren o gaflet zinciri uçuruma düştükten sonra, seni yukarıya çekmez yok olur gider. Ancak yüreğinde iman ve aşk olan kimse, uçurumdan aşağıya iner seni alır yukarıya çıkarır, işte aşkta böyledir, sevgisiz kapkara taş yüreğe girmeye görsün pamuk gibi yapar o yüreği, gülümsemeler ile sarar, Rahmanın hikmeti, keremi, lütfüdür… İhsanıdır. Aşk, yarınları kucaklar sırtında taşır seninle beraber yol alır yoldaki taşları dikenleri temizler, gerçi dikenler taşlar eline ayağına batsa da, kanatsa da aşk sevgi dokunuşu ile iyi eder.

Tarifi mümkün olmayan, anlatınca deryalar dolusu kalem olsa da yazmaya yetmeyen aşktır. Gönüle girince dünyaya sığdırtmayan, bilmediği şimdiye kadar yaşadığı halde göremediği mutluluk deryasını bir anda gösterendir. Allah’ın hikmetidir kısacası aşk. Yârin gönlüne girince durgun deniz gibi sakin oldurtan, ahları, hayâsızlığı, yalnızlığın karanlık perdelerini yırtan güneş gibi gönül’e doğandır bu aşk.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ