Dua

Tebbet Suresini Okuyarak Beddua Etmiş Olmuyor muyuz?

Ziyaretçimiz sorusunda Namazlarımızda okuduğumuz Tebbet Suresini okuyarak beddua etmiş olmuyor muyuz? Şeklide bir soru soruyor. Şimdi önce bu sorunun detayına ve daha sonra cevabın yer verelim.

Soru: Tebbet Suresini Okuyarak Beddua Etmiş Olmuyor muyuz?

Beddua etmek günah ise, günde 5 vakit kıldığımız namazda Tebbet suresini okurken , ”Ebu Leheb’in elleri kurusun” diye Peygamberimizin amcasına sürekli beddua etmiş olmuyor muyuz? Sonuçta bu kendi aralarındaki kişisel sorun değil midir? Peygamberimizin diğer amcası Ebu talip de Müslüman olmamış ama ona beddua etmiyoruz. Bende mesela kendi amcam için her namazın sonunda , ”Allah’ım amcamın elleri kurusun, kızgın ateşte yansın” diye sürekli dua etsem uygun olur mu?

Cevap: Tebbet Suresideki Beddua İle Sizin Bahsettiğiniz Beddua Farklı Konulardır

Değerli ziyaretçimiz, bir Müslümanın beddua etmesi İslam ahlakına uygun değildir. Zira insan her işin aslını bilemez. Bununla birlikte insanlar çoğu zaman suçlu oldukları durumlarda kendilerini haklı görerek aslında haklı olan kimseye beddua edebilmektedirler. Bu nedenle İslam alimleri beddua etmek yeri Yüce Mevla’ya havale etmeyi tavsiye etmektedirler. Peygamber Efendimiz ise bu konuda şöyle buyurmuştur:

“Birbirinize Allah’ın laneti, gazabı ve cehennem azabı  ile lanet ve beddua etmeyiniz!”

(Ebû Dâvûd, Edeb 45; Tirmizî, Birr 48)

Zira beddualar kabul olabilmektedir. Bu konu ile alakalı olarak Peygamber Efendimiz şöyle buyurmaktadır: 

“Kendinize beddua etmeyiniz; çocuklarınıza beddua etmeyiniz; mallarınıza da beddua etmeyiniz. Dileklerin kabul edildiği zamana denk gelir de Allah bedduanızı kabul ediverir.”

(Müslim, Zühd 74; Ebû Dâvûd, Vitir 27)

Dolayısı ile beddua etmek günah değildir. Ancak insan beddua edeceği kişiye zarar vereyim derken kendine de zarar verebilmektedir. Bu nedenle bedduadan kaçınmakta büyük hayır vardır.

Özetle, dinimizde beddua vardır. Ancak haksız yere ve yanlış beddua etmek dinimizde yanlış görülmektedir. Unutmayın, Tebbet suresinde bedduayı yapan Yüce Mevla’mızdır. Bedduanın muhattabı ise şüphesiz bu hak etmiştir. İslam dininde buna hak edene hakkını vermek denmektedir. Şimdi Tebbet suresinde yapılan bedduanın nedeninden bahsedelim.

Ebu Leheb’e Beddua Eden Yüce Mevla’mızdır

Sorunuzda ailevi bir sorun olduğundan bahsetmişsiniz. Eğer bu bedduayı eden Peygamberimiz olsaydı haklı olabilirdiniz. Ancak Tebbet Suresini okursanız göreceksiniz ki bedduayı eden Yüce Mevla’mızdır. Bu nedeni Peygamberimiz amcası veya ailesinden olması ile alakası yoktur. Zira Ebu Leheb’in zulmü Yüce Mevla’mızın göndermiş olduğu dine karşıydı. O Peygamberimize değil Mevla’mıza isyan ediyordu Bu nedenle cevabını verende Yüce Mevla’mızdır.

Örneğin bu mantıkta şöyle diyebiliriz. Şeytana lanet okumakta yanlıştır. Sonuçta oda Yüce Mevla’mızın yarattığı bir canlıdır. Hazreti Adem’e kızdığından insanlara böyle davranıyor. Sonuçta sorun Hazreti Adem ile onun arasında değil mi?

Özetle, konuya bu açıdan bakmak yanlıştır. Konuya şöyle bakılmalıdır, Yüce Mevla’mız acaba Tebbet suresinde neden Beddua etmiştir. Şimdi bu konuya değinelim.

Tebbet Suresinde Yapılan Beddua ve Nedeni

Yukarda bahsettiğimiz üzere kişi eğer gerçekten haklı ise beddua günah değildir. Ancak İslam dininde hoş görülmeyen ve yapılmaması gerek bir şeydir. Sorunuzda sanki Tebbet suresinde yer alan bedduayı Peygamber Efendimiz yapmış gibi bir soru sormuşsunuz. Tebbet suresinde ki beddua Yüce Mevla’mıza aittir.

Peki, Yüce Mevla’mız Ebu Lehebe neden beddua etmiştir. Bu anlayabilmemiz için bu surenin iniş sebebine bakmak gerekmektedir.

Tebbet Suresinin İniş Sebebi

Peygamberimiz Safa tepesine çıkmış ve Kureyş kabilesini çağırmıştır. şöyle buyurmuştur: Size bir düşmanın sabahleyin veya akşamleyin gelip hücum edeceğini haber versem, beni tasdik eder misiniz?.

Oradakiler: Evet.. Tasdik ederiz, çünkü, hepsi de Resûl-i Ekrem’in Muhammedül’emîn olduğunu bilip itiraf ederlerdi.

Peygamber buyurdu: Ben sizi ilerde ki bir azaptan dolayı korkutucuyum, yani öyle bir azaba uğramamak için İslam dinini kabul ediniz. Bu olayın üzerine Ebû Leheb: “Tebbenlek”: Yazıklar olsun sana!. Sen bizleri bunun için mi davet ettin dedi.

Burada anlamamız gereken konu Peygamberimiz o gün orada Peygamberlik görevini yapıyordu ve Yüce Mevla’mızı temsil ediyordu. Dolayısı ile Ebu Leheb Peygamber Efendimize yazıklar olsun diyerek aslında sadece Peygamber Efendimize değil Alemlerin yaratıcısınada hakaret ediyordu. Ebu Leheb küfrünü aşikar bir şekilde yapınca bu olayın üzerine Yüce Mevla’mız Tebbet suresini indirmiş ve aslında kime yazık olacağını göstermiştir.

Özetle, haklı yere beddua etmek caiz, haksız yere etmek ise günahtır. Bunla birlikte eğer sizin amcanız da Yüce Mevla’mıza hakaret ediyorsa ve İslam düşmanlığı yapıyorsa amcanıza beddua edebilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. benim abimi bir kiz seviyordu ve abim onu istemedi ..ve bana beddua etti buda kabul oldu.. ama o kisi benimle iyi ilgileniyorrr . oda benim kendim yaptigimi saniyorr.. ve bunun iciin ne yapmaliyim beddualardan kurtulmak icin..hocam

    1. Bahsettiğiniz kimseye durumu izah etmeli ve ilginizin olmadığını söylemelisiniz. Bu da fayda vermiyorsa Ya Rabbi haksız bedduadan sana sığınırım diyerek dua etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu