İslam Alimi

Tebbet Suresi ve Hakkında Bilgi

Sure Tebbet adını, ilk ayette geçmekte olan “tebbe” kelimesinden almaktadır. Kurumak anlamına gelmekte olan “Tebbe” kelimesi Ebu Leheb hakkında, inmiştir ve  “onun elleri kurusun” anlamında kullanılmaktadır. Sure Mesed suresi adı ile zikredilmektedir. Ebu Leheb Peygambere eziyet etmek niyetiyle yoluna diken koymak gibi bir çok şey yapmıştır. Bu işte Ebu Leheb’ e  karısı da yardım etmiştir. Zira surede karısı da zikredilmiştir. Tebbet Suresi 5 ayettir ve Mekke’de inmiştir. Tebbet Suresinin mushaftaki sırası 111., nüzul sırası ise 6. suredir.

Tebbet Suresi Temel Konuları ve Mesajları

  • Ebu Leheb ve karısına lanet edilmesi.
  •  Rivayete göre, Peygamber Efendimiz Kureyşi bir alana toplamış ve Kureyşi İslam dinine davet etmiştir. Ebu Leheb ise Peygamberimize hitaben, “ellerin kurusun, bizi bunun için mi topladın” diye cahilce hakaret etmiştir. Bu olayın üzere Tebbet suresi nazil olmuştur.
  • Diğer bir rivayetlere göre, Ebu Leheb Peygamberimiz için, “eğer söyledikleri doğru çıkarsa, kıyamet gününde mal ve çocuklarımı feda ederek kurtulurum” demiştir ve bu söyleminin üzerine Tebbet suresinde geçen “malı ve kazandıkları onu kurtaramadı” ayeti inmiştir.
  • Ebu Leheb’in karısı ise Peygamberimize yaptığı çeşitli işkencelerde yardım etmiştir. Bu nedenle Tebbet suresinde Ebu Leheb’in karısı “odun hamalı”, olarak ifade edilmiştir. Zira karısı cehennemde Ebu Leheb’in daha çok yanması için odun taşıyacağı bildirilmiştir.

Tebbet Suresi ve Hakkında Bilgi

Tebbet Suresinin Meali

1 – Ebû Leheb’in elleri kurusun. Zaten kurudu.

2 – Ona ne malı fayda verdi, ne de kazandığı.

3 – O, bir alevli ateşe girecektir.

 (4-5) Boynunda bükülmüş hurma liflerinden bir ip olduğu halde sırtında odun taşıyarak karısı da (o ateşe girecektir).


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ