Sözlük

Tatar Ne Demek?

Osmanlı döneminde postacılar tatar denilirdi. Tatar kelimesi aracı manasına da gelmektedir. Hızlıca ve seri hareket ederek hızlı adımlarla yürüyen kişi manasına da gelmektedir. Tatar topluluğunda bu işi yapanların çok olmasından dolayı postacılara da tatar dendiği olmuştur. Tatarla öyle karakterli ve işlerine bağlıdırlar ki ölseler dahi vazifelerini bir başka tatara devre derlermiş. Bu nedenle resmi ve özel mektuplar tatarlara teslim edilirmiş.

Türkçe’mizde tatar kelimesini çokça duymaktayız. dili deyimlere şu örnekleri verebiliriz: Çokça bilinen tatar dolaması, tatarların kullandığı tatar kalpağı, tatar ağası gibi deyimler de eski postacılardan dilimize kalan yadigarlardandır.

  • Tatarlar, Tataristan’da, yani Batı Sibirya ve Rusya gibi değişik bölgelerinde var olmuş Türk soyundan bir topluluktur.
  • Postayı süren kimse.
  • Bir Türk kavmi.
  • Posta sürücüsü.
  • Gül, zambak gibi güzel çiçeklerin daha açılmamış goncalarına da tatar denmektedir.

Türkiye’de Tatarlar

Osmanlı devletinin yıkılmasından Karadeniz bölgesinin kuzeyinin Rusların yönetimine girmesiyle birlikte Balkanlardan, Kırımdan, Kafkasyadan ve Kazan çevresi bölgesinden güzel yurdumuz Türkiye’ye doğru bir göç yaşanmıştır. Türkiye’de yaşayan Tatarların nüfusu hakkında net bir bilgi olamamasıyla birlikte Eskişehir, Bilecik, Trabzon, Kütahya, Manisa gibi Türkiye’nin birçok bölgesinde Tatarlar yaşamaktadır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu