Tasavvuf

Tasavvuf Nedir, Bu Konu Hakkında Bilgi Verir misiniz?

Hocam tasavvuf konusunu çok merak ediyorum. Bu konu hakkında çeşitli bilgiler öğrendim. Tasavvuf nedir, bu konu hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Mübarek zatlara göre tasavvufun örneklerini sizlere şöyle anlatabiliriz. Cüneyd el-Bağdâdî hazretlerine tasavvufun ne olduğu sorulduğunda mübarek şöyle buyurmuştur: ‘Tasavvuf demek insanlardan bütün alakanı kesmen, Allahu Teâlâ ile beraber olmandır”, buyurmuştur. Bu durum insanın kalbinin ilahi sevgiden başkasıyla huzurlu olmamasıdır.

Mübarek zatın biz kullara söylemek istediği şey şudur ki tasavvuf ehli olmak istiyorsak ibadetlerimize devam edip dünya işlerinden uzak durmaya çalışmalıyız. Kalbimizi Mevla’dan başka şeylerle meşgul etmemeliyiz. Böyle bir kul olabilirsek ancak hem bu dünyada hem de ahirette mutlu oluruz inşallah.

Ma’ruf el-Kerhî (k.s) hazretleri ise tasavvufu şöyle bizlere şu şekilde anlatmıştır: “Tasavvuf, doğrulara yapışmak ve insanların elinde olan bütün şeylerden ümidini kesmektir. Fakirliği yaşamayan kimse, tasavvufun hakikatine ulaşamaz.” Burada bizlere anlatılan şey şudur ki tasavvuf ehli olmak isteyen kimse insanlardan ümidini keser ve yalnızca rabbinden ister rabbinden başkasının kendisine fayda vermeyeceğini bilir.

“Tasavvuf, yüce ve güzel ahlâkın tamamını elde etmek, bozuk, düşük ahlâkın hepsini terk etmektir.” (Ebu Muhammed Cerirî k.s.) Burada ise biz insanoğluna anlatılan şey şudur ki tasavvuf ehli olmak isteyen kimse öncelikle ahlakını güzelleştirmelidir dinimizin yasakladığı şeylerden uzak durmalıdır ki tasavvufu ehli olabilsin ve rabbine daha çok yaklaşabilsin.

“Tasavvuf, evveli ilim, ortası amel, sonu da Allah’tan gelecek ikram ve ihsana nail olmaktır.” (Şehabeddin Sühreverdî k.s.) Burada ise büyük âlimimiz bizlere tasavvufa ancak ilimle yaklaşabileceğimizi sonrada öğrendiğimiz ilimle amel etmemizi tavsiye etmektedir böyle bir kul olabilir isek sonunda rabbimizin güzel ikramlarına ve de biz kullar için hazırladığı bütün güzelliklere kavuşabiliriz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu