Fıkıh

Takke, Sarık Sünnet midir?

Bazı insanlar ve hocalar takkenin ve sarığın Efendimizin günlük bir giysisi olduğunu ve takke ile namaz kılmaya gerek olmadığını ve bunun yanı sıra sünnette olmadığını söylüyorlar. Bu konuda özet bir açıklama yapar mısınız?

Cevap: Öncelikle şunu bilmeliyiz ki Efendimiz büyük bir ilim sahibidir ve vahiy ile beslenmektedir. İşte böylesi bir peygamberin bir işi öylesine yapması, yani hikmetsiz yapması söz konusu dahi değildir. Bunun yanı sıra sünneti seniyyede , efendimizin şu hareketleri sünnet , şu hareketleri ise sünnet değil gibi bir ayrım söz konusu değildir. Ki böylesi bir tutma alimlerimiz hiç hoş bakmamaktadır.

Sünneti seniyye anlayışında efendimizin her hali her hareketi sünnettir. Efendimize ya resul sende bir insansın bazen sinirlenir ve istemeden farklı şeyler söyleye bilirsin . Sen böyle bir halde olsan da senin sözlerini yazmamız da bir sakınca var mıdır? diye söyleyen sahabe i kirama efendimiz şöyle cevap vermiştir. “Her ne halde olursa olsun bu ağızdan haktan başka bir şey çıkmaz”. İşte bu nokta gösteriyor ki efendimiz her haliyle örnek ve her haliyle hakkı temsil edendir. Bu nedenle tırnağını kesişi , yürüyüşü giydiği renkler vesair her ne yapmış ise bu efendimizin sünneti dairesi içine girmektedir.

Bu nedenle tabi ki takke ve sarık sünnettir ve takke ve sarıkla kılınan bir namaz takke ve sapıksız kılınan bir namazdan derece bakımından dahi daha yüksektir. Çünkü sabah veya akşam hiç bir şekilde efendimizin sarıksız ve takkesiz namaz kıldığı vuku bulmamıştır. İşte bu noktada gösteriyor ki takke ve sarık nasıl ki bir tutam yani dört parmak uzunluğunda sakal bırakmak nasıl ki efendimizin bir sünneti ise takke ve sarıkta efendimizin bir güzel sünnetidir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu