NamazSorularınız

Tahiyyatül Mescit Namazı Ezan Okunurken, Hoca Vaaz Verirken Kılınabilir mi?

Mescide girerken eğer ezan okunuyorsa ve biz hala oturmamışsak tahiyyatül mescit namazı kılabilir miyiz veya mescide girerken eğer hoca vaaz veriyorsa tahiyyatul mescit namazı kılabilir miyiz? Rabbim önce farz namazları hakkıyla kılmamızı sonrada rabbim kirlenen kalbimizi Peygamber efendimizin sünneti seniyyesini hakkıyla yerine getirip kalbimizdeki kirden arınmamızı nasip etsin.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, öncelikle yüce Mevla’mız kıldığınız ve kılacağınız namazlarınızı kabul eylesin. Sorularınıza sıra ile cevap vermeye çalışalım. Mescide girdiğiniz vakit eğer ezan okunuyor ise gönlünüzden geçeni yapmalısınız. Zira oturarak veya ayakta ezanı dinlemekte güzel bir ibadettir,  Tahiyyatül mescit namazını kılmakta güzel bir ibadettir. Mescide, camiye girdiğiniz vakit hoca efendi vaaz ediyor ise Tahiyyatül mescit namazını kılabilirsiniz. Fakat bazı kimseler bir köşede veya müsait bir yerde kılmak varken cemaatin üstünden geçerek ön safta bu ibadeti yerine getirmektedirler. Bu ise pek doğru bir şey değildir. Zira bu hem cemaatin hemde hoca efendinin dikkatini dağıta bilmektedir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu