İsimler

Taha İsminin Anlamı Nedir? Taha Ne Demek?

Taha ismi günümüzde sıklıkla kullanılan bir erkek ismidir. Taha isminin anlamı hakkında şunları söyleyebiliriz. Kulağa güzel gelmesi nedeniyle pek çok kişi tarafından tercih edilen bir isimdir. Tercih edilmesinin en büyük nedeni ise taşıdığı anlamlardır.

Taha İsminin Anlamı Hakkında Detaylı Bilgi

Bu güzel ismin anlamlarını merak edip öğrenmek isteyenler doğru yerdeler şimdide biraz bu güzel ismin anlamlarından bahsedelim

  • Küçük pencere
  • Tavanda yer alan küçük pencere

Bu ismi doğacak olan erkek çocuklarına verilmesinin en büyük nedenlerinden birisi ise kuranı kerimde geçmesidir. Taha ismini taşıyan kişiler genellikle özgürlüklerine düşkün olurlar ve algılama kapasiteleri oldukça gelişmiştir. Genellikle duygularını açıkça ifade etmekten kaçınırlar. Bu sebeple etraflarında oldukça yanlış anlaşılırlar. Birilerine yada bir yere bağlanmaktan korkarlar. Mantığını ön plana çıkararak oldukça dikkat çekerler hayata iyimser bir gözle bakarlar yaşamayı severler ve yaratıcı insanlardır.

Taha İsmi Kuran’da Geçiyor mu?

Türk Dil Kurumuna göre Taha ismi Arapça kökenli bir ismidir. Kur’an-ı Kerim’de dikkat çeken isimlerden birisidir ve Taha suresinde geçmektedir.

Bu süre Ömer bin Hattab Müslüman olmadan evvel okunan ve duyduğu ilk suredir. Nitekim Hazreti Ömer de bu sureyi dinledikten sonra oldukça etkilenmiştir ve ardından İslam diniyle müşerref olup Müslüman olmuştur.

Taha suresi Mekke döneminde inen bir suredir ve 135 ayetten oluşmaktadır.

Muhammed Raşid Akbay

Sözlük konusunda araştırmalar yaparak sizlere bilgiler vermekteyim. Bunların çoğu ise isim anlamlarından oluşmaktadır.

Bir Soru & Yorum

  1. Taha isminin anlamı çok güzeldir ne de güzel yazmışsınız teşekkürler hocam 💐🌷🌹

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu