İslam Alimi

Taassup Nedir?

Sözlükte taassup kelimesi bir kimsenin “herhangi bir dini inanca, bir görüşe, düşünceye veya herhangi bir partiye gereğinden fazla, yani aşırı bağlılığını” ifade eder. Taassup bir kimsenin bire şeye körü körüne bağlanması, haksız da olsa taraf olması anlamına da gelmektedir.

Terim olarak ise bu kelime dini, ahlaki, toplumda içerisinde adet olan gibi konularda çoğu zaman haksızlık ve düşmanlık derecesine varacak kadar saplantılara düşme derecesine gelmek demektir. Olumsuz manada kullanılmakta olan taassup insanın bilgisizliğinden, empati yapamamaktan ve aşırı bir derecede inatçı olmaktan kaynaklanan bir durumdur. Bu bakımdan taassup bir toplumun kültürel, sosyal ve ekonomik açıdan kalkınması ve gelişmesi konusunda en önemli engeldir.

Fakat şu da bilinmelidir ki bir kimsenin inancının gereğini yerine getirmesi, örneğin kişinin devlet görevini veya ailesine ilgi göstermesi, önemsemesi gibi durumlar taassup dairesine girmemektedir. Böylesine bir gayret içerisinde olmak dinin ve insanlığın bir gereğidir ve güzel bir durumdur. Aslında buda bir taassup tur fakat bu aşırılık içermemektedir ve insanın kendisine ve etrafına olan bir ilgisidir. Bu çeşit bir taassup toplumun kanı derecesindedir. Bir kimsenin kendi dini inancına, milli ve ahlaki hassasiyetlerine sahip çıkması iyi taassuptur. Kişinin saydığımız bu değerler için her şeyi mubah görmesi saplantı haline getirmesi ise kötü taassuptur.

İslam Dininde Taassup

Cahiliye döneminde yani henüz İslam dini gelmeden önce taassup özellikle Arap toplumunda akrabalar ve kavminlerin içerisinde yer alan fertlerin kendi akrabalarına veya kendi kavimleri içerisinde olan fertlere hak etmeseler dahi yardım etmek ve onları aşırı biçimde kayırmak olarak var olmakta idi. Bu nedenle bir çok kavim ve bu kavimlerde yer alan kimseler İslam’a iman etmemekle kalmamışlar ve neden peygamber bizim kavmimizden biri değil diyerek biz başka bir kavimden olan bir peygambere mi iman edeceğiz demek sureti ile taassuplarını ortaya koymuşlardır. Bu ise o kişilerin hem dünyasını hemde ahiretini karartmıştır. Taassuba sahip birçok kimse Peygamberimize eziyet vermiş, alay konusu yapmış idiler. Ki onların kötü yönde olan taassubu o kadar ileri derece idi ki Peygamber Efendimiz başka bir milleten olduğu için değil, hatta başka bir bölgeden olduğu için değil, birebir karşılığı olmasa da günümüz tabiri ile başka bir mahalledendi diye sevmemekte ve kabullenmemekte idiler.

Bu zihniyete sahip kişiler kendilerinden olan bir kimsenin en büyük hatasını bile güzel görürken, Peygamber efendimizin onlara yapmış olduğu iyilikleri kötülük olarak görmekteydiler. Kimleri bu zihniyetlerini düzeltmiş ve İslam dininin hakikatine teslim olmuşlardır. Kimileri ise ömürlerinin sonuna kadar bu zihniyet ile yaşamış ve taassupları ile bu dünyadan göçmüşlerdir. Tabi taassup sahibi insanlar her devirde vardır. Günümüzde de İslam alemi bu tür taassuplar ile karşı karşıya kalmaktadır. Biz sadece konu daha iyi anlaşılsın diye İslam dininin ilk dönemlerinden örnekler verdik.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 29 YORUM
 1. DERYA dedi ki:

  2018 TYT SORUSU GEÇTE OLSA ÖĞRENMİŞ OLDUM ALLAH RAZI OLSUN.

 2. lara kaya dedi ki:

  Sınav dan önce keşke öğrenseydik ??

 3. Melike dedi ki:

  Teşekkürler çok yardımcı oldunuz

 4. Meryem dedi ki:

  Güzel olmuß evlerinize sağlık

 5. MrApoLlo dedi ki:

  Çok sa olun

 6. admin dedi ki:

  teşekkürler

 7. eda dedi ki:

  teşekkürler

 8. Selma dedi ki:

  Teşekkürler size

 9. Selma dedi ki:

  Afferin size

 10. admin dedi ki:

  teşekkürler türkiye 😀 saolun yazı içinn saolunn böyle devam edinn……..

 11. elif dedi ki:

  teşekkürler elinize sağlık bide din ile bilim amacının neler olduğunu açıklarsanız sevinirim

 12. C'an Suu dedi ki:

  Ögretici olmus mukemmel teskkur edrim

 13. nurya dedi ki:

  çok güzel tşk

 14. İrem dedi ki:

  Çok teşekkürler sınavım var umarım işime yarar

 15. nevzat dedi ki:

  Çok işime yaradı ALLAH razı olsun.

 16. ömer dedi ki:

  çok güzel anlatmış 😀

 17. ,yasemin dedi ki:

  Çok güzel her sey için tesekkürler.

 18. Mehmet Ali Fikret dedi ki:

  Sağ olun, teşekkürler.

 19. Meltem dedi ki:

  Yazılıda soruları aldım. Arkadaşım Taasuf yazmıştı. Bende herhalde taassup’tur dedim araştırmaya konuldum. Yarın sınav var. İnşallah 100 alırım. Varsa bildiğiniz dualardan 1 Tanede olsa okurmusunuz.

 20. Burak dedi ki:

  Çok teşekkür ederim çok işime yaradı ALLAH RAZI OLSUN..

 21. mesut dedi ki:

  Çok teşekkür ederim bu siteye 😀

  1. Anıl dedi ki:

   Allah ne muradınız varsa versin bilgiler çok iyi hergün sizden bişi öğreniyoruz sağolun varolun.

   1. Meltem dedi ki:

    Varsa bildiğiniz dualardan 1 Tanede olsa okurmusunuz.

 22. YASİN dedi ki:

  Çok işime yaradı ALLAH razı olsun.

 23. fatih dedi ki:

  Harika bilgiler teşekkür ederim.

 24. poyraz dedi ki:

  iyiymiş 🙂 teşekkürler.

 25. heln dedi ki:

  Allah sizden çok mersi.

 26. Semih dedi ki:

  Çok güzel İfade etmişsiniz, Sağ olun.

 27. birkan dedi ki:

  İslam dininde Taassup Nedir sorusuna cevabı burada buldum.

BİR YORUM YAZ