Dua

Suya, Sirkeye Ayetelkürsi, Nas, Felak, Fatiha ve İhlas Duaları Okunur mu?

Hocam Suya sirkeye Ayetelkürsi, Nas, Felak, Fatiha ve İhlas dualarını okumanın hükmü nedir bu konuda hadis var mıdır?

Cevap: Değerli Ziyaretçimiz, Bazı İslam alimlerimiz, “Kuran ayetlerinin yazılıp bir suya konup içilmesine izin vermişler. (İbn Kayyım, Zadu’l-Maad, 4/328)

Bu konu hakkında İbn Kayyım şöyle anlatıyor:

“Bir ara Mekke’de hastalandım, doktor, ilaç da bulamadım. Fatiha suresini zemzem suyuna okuyup içmeye başladım ve hamd olsun tam iyileştim. Hatta daha sonra bu tecrübeme dayanarak değişik ağrılarım için de bunu yapıyor ve büyük fayda görüyordum.” (Zadu’l-Maad, 4/164)

Alimlerden el-Useymini ye de, bu konu hakkında soru soruldu ve özetle şöyle vevap verdi:
“Kuranı kerim ayetlerini tedavi niyetiyle suya okuyup içmek ile alakalı Hazreti Peygamber Efendimizden’den gelen bir bilgi yoktur. Ancak sahabeden salih insanlardan bunu yapanların olduğu ve hastaların bundan şifa bulduğuna dair bilgiler bulunmaktadır. Bu nedenle, böyle bir şey yapmakta herhangi bir sakınca yoktur.” (el-Useymini, Fetava Nur Ala’d-Derb, 4/2)

Özetle İçerisinde şirk barındırmadığı sürece her türlü rukye/Ayet ve zikirlerle tedavi etmek caiz.” olduğuna dair hadis ve alimlerin ittifakı vardır. Suya okuyup suyu içmek de bunlardan biridir ve bunda sakınca yoktur.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir Soru & Yorum

  1. Allah resulu sav suya üflemeyin eğer onu içecekseniz üzerinde bir şey varsa onu ordan alın öylece için emrini vermiştir. Uyanık olalım müslüman kardeşler.

    Allah resulu aksam yatmadan önce ihlas felak nas sürelerini okuyup avucuna ufledikten sonra ellerinin yetiştiği yerlere bedenine sürmüştür.

    Bir hata varsa bendendir islam kusursuzdur esselamun aleykum ve rahmetullahi ve berakatuh

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu