İslam Alimi

Süt Kardeşimle Evliyim Ne Yapmam Lazım?

Merhaba hanifiyim süt kardeşimle evlenmişim bir defa içmişim daha kırklı iken ne yapmam lazım. Allah razı olsun.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, öncelikle yüce Mevla’mız yardımcınız olsun. Böyle bir duruma nasıl düştünüz anlayamadık. Muhtemelen süt kardeşi olduğunuzu sonradan öğrendiniz. İşte bu noktada ailelere büyük görev düşüyor. Bununla birlikte sizin vebaliniz de onların üzerine olmaktadır. Çünkü onlar sizi uyarmalı ve böyle bir duruma düşmenizi engellemelidirler.  Tabi bu gibi söylemler sizin derdinize de deva olmamakta. Fakat durumunuz zor bir durum. Öncelikle bu konuda yüce Mevla’mız ne şöyle buyurmakta:

Size şunlarla evlenmek haram kılındı: Analarınız, kızlarınız, kız kardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, erkek kardeş kızları, kız kardeş kızları, sizi emziren süt anneleriniz, süt kız kardeşleriniz, karılarınızın anneleri, kendileriyle zifafa girdiğiniz karılarınızdan olup evlerinizde bulunan üvey kızlarınız, -eğer anneleri ile zifafa girmemişseniz onlarla evlenmenizde size bir günah yoktur- öz oğullarınızın karıları, iki kız kardeşi (nikah altında) bir araya getirmeniz. Ancak geçenler (önceden yapılan bu tür evlilikler) başka. Şüphesiz Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir. (Nisa- 23)

Ayeti kerimeden açık bir şekilde anlaşılıyor ki bir kimsenin süt kardeşi ile evlenmesi haramdır. Peygamber Efendimiz ise süt kardeş konusunda ki ciddiyeti ve önemi şu hadis i şerifinde belirtmiştir:

 “Süt emmek, soy bağının haram kıldığı her şeyi haram kılar”. (Buhârî, 2553; Müslim, 1444;)

Dolayısı ile sün kardeş ile aynı anneden doğmamış olsa da aynı anneden emmiş olma hasebi ile İslam dininin hükümlerine göre bu kişiler kardeş sayılmaktasınız ve evlenmeniz caiz olmamaktadır. Süt annenizin sütünden bir defa içmeniz veya kırklı iken içmeniz bu konuda ki hükmü değiştirmemektedir. Sorunuzun cevabı hakkında daha geniş bilgiyi Eşler Süt Kardeş Olduklarını Öğrenirlerse Ne Yapmalılar? başlıklı konuyu ziyaret edebilirsiniz.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 33 YORUM
 1. Mehmet dedi ki:

  Ya saçmalama hiçbirşey öz kardeşin yerini tutamaz öyle bişey mümkün deģil herkesin yeri ayrıdır. Yanlış düşünüyorsun .

 2. Hasan erden dedi ki:

  Ya benim sıkıntımda büyük ben ile süt kardeşim birbirimizi seviyoruz bize evlenemezsiniz diyorlar. Ama süt kardeşimin babası ile benim babam teyze çocukları süt kardeşimin babası ben o aileye kız vermem diye bizi kızıyla beraber süt kardeş yapmış burda bizim tek suçumuz sevmek mi yani şimdi üniversite sınavlarına gircem aklıma takılıyor sürekli o memlekette ben İstanbul’dayım 18 yaşında genç oldum ama dayanamayıp ağladım abi olumlu bi cevap verin lütfen yada en kısa sürede bana bi cevap yaz admin

  1. islamalimi dedi ki:

   Değeri ziyaretçimiz, durumununuzdan çeşitli konular üretmemelisiniz. Süt kardeşinize olan duygularınız içinde samimiyet ile tövbe etmelisiniz.

 3. Elif dedi ki:

  Ya ben halamın oğluyla süt kardeşiyim onun abisiyle hoslantı var aramzda napmamız lazım haram mıdır

 4. Sultan aslan dedi ki:

  Merhaba. Soru. 1.kadinin biri 5 yasinda erkek ikincisi 5 aylik kiz. 2.ci kadinin ilki 5 yasinda kiz ikinci 3aylik kiz. Bu ikisi birbirlerinin kizlarini emzirdi. Simdi. Ilk cocuklar 5 yasindakiler birbiriyle evlenebilirmi. Soru 2 :1.kadinin oglu 2. Kadinin sonradan olacak 3. Kiziyla evlenebilirmi. 3.sor: bu iki kadin sonradan bi erkek bir kiz dogurduklari takdirde olasi bir evlilik mumkunmu aralarinda… saygilar

  1. islamalimi dedi ki:

   Sorunuz anlaşılmıyor.

 5. Mahsum dedi ki:

  Süt kardeşimi çok seviyorum ve onunla evlenmeyi düşünüyorum oda öyle düşünüyor ne yapmam lazım.

  1. Mahsum dedi ki:

   Bunu bozmanın bi yolu yokmuu

  2. islamalimi dedi ki:

   Süt kardeşiniz öz kardeşinizden farksızdır.

 6. Madur dedi ki:

  Annem amcamın kızını emzirmis onunla nikahım düşerim

  1. islamalimi dedi ki:

   Amcanızın bahsettiğiniz kızı sizin süt kardeşiniz ve evlenmeniz haramdır.

 7. gizlo dedi ki:

  dayımın oğlu ile evlendim. 6 senedir evliyiz 1 tanede kızım var. evliligğimize karşı çıktılar. bir sure sonra annem eşimi emzirdiğini söyledi fazla önemsemedim ayrılmamızı istiyor diye düşünerek ama şimdi aynı şeyi tekrardan eşimin babasından yani dayımdan duyduk. evliliğimiz başından beri hep olumsuzluklarla geçiyor acaba diyorum nusibetler hiç ondan mi kesilmiyor. annemle gercegi konusabilecek bi guvenim de yok soylediginin gercek olup olmadigini bu dunyada ogrenemem ama ben çok kötu hissediyorum diğer yazıları da okudum ama isin içinden çıkamadım.

  1. islamalimi dedi ki:

   Belli ki anneniz bu konuyu Daha sonrasında söylemiş bu nedenle gerçeği yansıtmıyor olabilir ancak dayınızın da bu konuda beyan buyurmurması bu konuyu düşünmenizi mantıklı hale getirmiş. ancak dayınız acaba annenizin süzülüyorum hareket ediyor Yoksa bu olaya şahit mi olmuş. Bu soruların cevap verilmelidir bu sorular gerçek bir hakikat kazanmadan bu konuda bir hüküm vermek yanlış olacaktır

 8. Duygu dedi ki:

  Arkadaşm kızımı emdirdi onunkide kız ama ilk çogcum erkek onarda kardeşmi evlenemezmi oglum kızıyla

  1. islamalimi dedi ki:

   bu durumda oğlunuz arkadaşınızın kızı ile evlenebilir.

 9. Yusuf dedi ki:

  Süt kardesi ile evlenmek için süt ameye süt parası vermek gerekiyormuş ve bu sekilde yapip evlenen çok varmis bu konu ile bilgi verirmisiniz

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu tamamen yanlış bir bilgidir böyle bir şeyi ilk defa sizden duydum ve böyle bir şey kesinlikle mümkün değildir Eğer mümkün olsaydı Öz Annenize de süt parası verirdiniz ve kız kardeşiniz sizin kardeşiniz olmaktan çıkardı. sizin Öz kardeşiniz nasıl kesilir kardeşinize süt kardeşiniz de aynı derecede sizin kardeşinizdir.

 10. Enes dedi ki:

  Hocam Kısmetimiz Önceden Belirlenmiyomu Yani Ben Suan Bekarim Evleneceğim Kadini Allah Biliyor Yani Iyi konuşuyonuz eyvallahta farz edin süt kardesim benim nasibim yani böyle yazilmis buna kul napabilir olucaksa olucak dimi nasil haram oluyo kaza ve kadere inan ee kaderde kismetinde süt kardesin varsa nolcak ??

  1. islamalimi dedi ki:

   Yüce Mevla’mız hiç bir kuluna süt kardeşini yazmamakadır. Ancak Yüce Mevla’mız kulunu kendi iradesine bırakmıştır. Sizin bahsettiğiniz gibi olsaydı hiç bir kul işlediği günahlardan sorumlu olmazdı.

 11. Esra dedi ki:

  Evet süt kardeşler öz kardeş gibiler o yüzden evlenemezler

 12. Gamze dedi ki:

  Hocam merhaba ben dayimin karisini 1 kere 2 yudum sut emmek sartiyla emmisim yengemin oglan kardesi ile evlenebilirmiyim ?

 13. ali dedi ki:

  Hocam bi teyzem beni emzirdiğini öne sürüyor ama annem böyle bir şey hatırlamıyor bu durumda teyzemin kızıyla evlen mem caiz midir?

  1. islamalimi dedi ki:

   Teyzenize güvenmeli ve kızı ile evlenmemelisiniz. Zira teyzeniz anneniz yokken sizi emzirmiş olabilir. Bunu anneniz bilemez. Bu konu önemli bir konudur ve şüpheye bırakılacak bir konu değildir.

   1. ali dedi ki:

    Ama teyzemin kızıyla birbirimize yakınlaştıktan sonra böyle bir eş dedi şimdiye kadar kesinlikle böyle birşey demiyordu birde kuzenimin başkasıyla evlenmesini istiyor bu konu hakkında ona baskı uyguluyor.

    1. islamalimi dedi ki:

     Bu konuda bir şey dememiz mümkün değil. Teyzem yalan söylüyor diyorsunuz. Ancak ya yalan söylemiyorsa kardeşinizle yakınlaşma riskini göze almamalısınız. Mevla muhafaza bu çok büyük bir günahtır. Önceden bilmiyordunuz ancak artık biliyorsunuz ona göre hareket etmelisiniz.

    2. Bilal dedi ki:

     Hocam şimdi şu şekil , ben halamın Kızını çok seviyorumm ve oda beni gerçek anlamda çok seviyor ve evlenmek istiyoruz. Ama Nasıl çıkmışsa süt kardeşliği olayı var diyorlar . Ama biz halama sorduk yani oda diyorki işte ben bişey diyemiyorum , vermişte olabilirim vermemişte , yani verdiğimi hiç hatırlamıyorum biz bu konuda ne yapacaz Allah rızası için bişi soyleyın keyfımız yerıne gelsın bari 😔😔😔

 14. hilal dedi ki:

  Hocam ben kardeşimin çocuğuna süt verdim ikiside erkek şimdi onlarda sonra doğacak kızımla Benim süt verdiğim çocuk evlenebilirmi yada benim oğlum evlene bilirmi yada sonrada doğacak çocuklarımız birbiriylebilir evlene bilirmi mi

  1. islamalimi dedi ki:

   Sizin süt çocuğunuz sizin herhangi bir çocuğunuzla evlenemez. Ancak sizin çocuklarınız süt çocuğunuzun başka bir kardeşiyle evlenebilir.

 15. Mücahit Çelik dedi ki:

  Ya hocam süt annesi emzirip emzirmediğini bilmiyorsa.

  1. islamalimi dedi ki:

   Emzirip emzirmediğini bilmiyor ise emzirmemiştir. Fakat emzirme şüphesi var ise dikkatli olmalıdır.

 16. bedir dedi ki:

  Benim de bildiğim süt kardeşler evlenemez. Bizim iki akraba vardı aileleri onları evlendirmeyi çok istiyordu ama süt kardeştiler alim alim dolaştılar bütün hocalara sorup soruşturdular ama nafile bir çare bulamadılar. Herkesten aldıkları cevap şuydu : Aynı anne ve babadan olmasalar da aynı sütü içtikleri için kardeş sayılırlar.

BİR YORUM YAZ