AhiretSorularınız

Sur’a Üflenince İnsanlar Kıyametin Dehşetini Çekmeden Ölecekler mi?

Hocam Kuran’da bir ayette sura üflendiği zaman Allah’ın diledikleri dışında herkes ölecek diyor. İnsanlar kıyametin dehşetini görecekler mi? Bazı ayetlerde de Allah haricinde herkes ölecek diyor bu nasıl açıklanır? Bir diğer zorunda sura üflendiği zaman insanlar direk ölecek mi kıyamet dehşetini çekmeden hemen o sesle mi ölecekler.

Cevap: Sur’a Üflenince İnsanlar Kıyametin Dehşetini Çekmeden Ölecekler mi?

 Değerli ziyaretçimiz, sorunuzda yer verdiğiniz ayeti kerime şu şekildedir.

“Sur’a üflenince, Allah’ın diledikleri müstesna olmak üze­re göklerde ve yerde ne varsa hepsi ölecektir. Sonra ona bir daha üflenince, bir de ne göresin, onlar ayağa kalkmış bakıyorlar.” (Zümer, 39/68)

Bu ayetten anlaşılıyor ki sur’a üflendiği vakit Yüce Mevla’mız dilediği bazı canlılar ölmeyecektir. Ancak bu insanlar ile alakalı değildir. Zira kıyamet alametleri ile dünya yıkılacaktır ve bir insanın dünyadan ölmeden göçmesi mümkün değildir. Buda yüce Mevla’mızın koymuş olduğu bir kanundur. Bununla birlikte sur’a üç defa üflenecektir olacak. Ayette geçen ve ölmeyecek olanla 1. veya 2. üfleyişte  ölmeyecek olanlardır. Zira 3. üfleyişte hiç bir canlı sağ kalmayacaktır. Bazı ayetler birinci üfleyişten bazıları ise diğerlerinden bahsetmektedir. Sizin aklınızda soru oluşturan ise budur.

Birinci sur’a üflendiğinde korku ve dehşetten bütün canlıları şiddetle sarsılacaktır. İkinci sur’a üflendiğinde bütün kainat alt üst olacak, yaşayan bütün canlılar ölecektir. Üçüncü sur’a üflendiğinde ise bütün ölülerin ruhlan bedenlerine dönecek ve yeniden dirilecekler.

Sizin ikinci sorunuzun cevabı ise sorunuz ise 1. ve 2. üfleme arasındadır. 1. üfleyişten sonra o an yaşayan insanlar kıyametin dehşetini görecekler ve 2. üfleyiş ile öleceklerdir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu