Ahiret

Sur ve Sura Üfürülüş

İnsanlık için sur ve sura üfürülüş olayı çok büyük bir önem arz etmektedir. Çünkü bu olay birebir kıyametin kopması ile bağlantılıdır. Şimdi bu iki terim hakkında bilgiler verelim.

Kaynaklarımızda Sur ve Sura Üfürülme Konusu

Sur demek “sesleniş, boru, üflendiğinde ses yapan boynuz” manasındadır. Kıyametin kopmasını bildirmek ve de kıyametin kopmasının ardından insanoğlunun mahşer bölgesinde toplanmak üzere tekrardan dirilme gerçekleşecektir. Bu olayların gerçekleşmesi için Hazreti İsrafil (a.s.) tarafından üfürülecek olan boruya “sur” adı verilmektedir.

Hazreti Peygamberimiz hadisi şeriflerinde surun, kendisine üflenmiş olan bir boru ve de bir boynuz olduğunu bildirmişlerdir. (Tirmizi, “Kıyamet”, 8).

Ancak sur adındaki bu borunun aslında ne kadar önemli olduğunu insanoğlu tarafından yeterince iyi bilinmemektedir. Sur adındaki bu boru tüm ahiret hayatına dair durumlarda olduğu gibi dünya hayatındaki kullanılan borulara benzememektedir. Ancak kaynaklarımızda tarifleri mevcuttur.

Kur’anı Kerim ayetlerinden yola çıkılırsa, Hazreti İsrafil (a.s.) sur denen boruya iki kez üfleyecektir. Birincisinde Allah’ü Tealanın murat ettikleri haricinde, gök yüzünde ve yeryüzünde olan her şey o günün dehşetinden büyüklüğünden sarsılacaktır. Kaynaklarımızda bu duruma “nefha-i feza” yani korku üfürüşü denmektedir.

Var olan bütün canlılar yerle bir olarak ölecekler ve böylece kıyamet kopacak. Bu duruma ise “nefha-i saik” yani ölüm üfürüşü denmektedir. İkinci üfürme de de insanoğlu dirilecek ve mahşer meydanında toplanmak için Allah’u Teala Hazretlerine koşacaklar. Bu olaya ise “nefha-i kıyam” yani kalkış üfürüşü denmektedir.

Sur ve Sura Üfürülüş İle İlgili Ayeti Kerimeler

Kuran ı Kerimde geçen Sur ile alakalı ayeti kerimelere örnek olarak şu bilgileri verebilirz.

Sura üfürüleceği ve Allah’ın dilediği kimselerden başka göklerdeki herkesin, yerdeki herkesin korkuya kapılacağı günü hatırla. Hepsi de boyunlarını bükerek O’na gelirler. (Neml 27/87)

Sura üfürülür. Bir de bakarsın, kabirlerden çıkmış, Rablerine doğru akın akın gitmektedirler. (Yasin 36/51)

Sur’a üflenir ve Allah’ın dilediği kimseler dışında göklerdeki herkes ve yerdeki herkes ölür. Sonra ona bir daha üflenir, bir de bakarsın onlar kalkmış bekliyorlar. (Zümer 39/68)

Sura bir defa üfürülünce, yeryüzü ve dağlar kaldırılıp birbirine bir çarptırılınca, işte o gün olacak olmuş (kıyamet kopmuş)tur. Gök de yarılmış ve artık o gün o da çökmeye yüz tutmuştur. (Hakka 69/13-16)

İsrafil’in aleyhis selamın sur adında ki boruya iki kez üfürmesi arasında geçecek olan zaman diliminde ise ne olacağı kesin bir şekilde bilinememektedir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu