İslam Alimi

Sur ve Sura Üfürülüş

Sur demek “sesleniş, boru, üflendiğinde ses yapan boynuz” manasındadır “kıyametin kopmasını bildirmek ve de kıyametin kopmasının ardından insanoğlunun mahşer bölgesinde toplanmak üzere tekrardan dirilmeyi gerçekleştirmek üzere İsrafil (a.s.) yönünden üfürülecek boru”ya sur adı verilir. Hazreti Peygamberimiz hadisi şeriflerinde surun, kendisine üflenmiş olan bir boru ve de bir boynuz olduğunu bildirmişlerdir. (Tirmizi, “Kıyamet”, 8).

Ancak böyle bir borunun ne kadar önemli olduğu insanoğlu yönünden bilinmemektedir. Sur da tüm ahiret hayatının durumlarında olduğu üzere dünya hayatındaki kullanılan borulara benzetilmemektedir.

Kur’anı kerim ayetlerinden yola çıkılırsa, İsrafil (a.s.) sur denen boruya iki kez üfürülecektir. Birincisinde Allah’ü Tealanın murat ettikleri haricinde, gök yüzünde ve yer yüzünde olan her şey o günün dehşetinden büyüklüğünden sarsılıp bu duruma nefha-i feza`korku üfürüşü denmektedir ve olan tüm canlılar yerle bir olup ölecek ve de kıyamet kopacak bu duruma nefha-i saik ölüm üfürüşü denmektedir. İkinci üfürme de de insanoğlu dirilecek mahşer meydanında toplanmak için Allahu Teala Hazretlerine koşacaklardır bu duruma da nefha-i kıyam kalkış üfürüşü denmektedir.

Sur ve Sura Üfürülüş İle İlgili Ayeti Kerimeler

Sura üfürüleceği ve Allah’ın dilediği kimselerden başka göklerdeki herkesin, yerdeki herkesin korkuya kapılacağı günü hatırla. Hepsi de boyunlarını bükerek O’na gelirler. (Neml 27/87)

Sura üfürülür. Bir de bakarsın, kabirlerden çıkmış, Rablerine doğru akın akın gitmektedirler. (Yasin 36/51)
Sur’a üflenir ve Allah’ın dilediği kimseler dışında göklerdeki herkes ve yerdeki herkes ölür. Sonra ona bir daha üflenir, bir de bakarsın onlar kalkmış bekliyorlar. (Zümer 39/68)

Sura bir defa üfürülünce, yeryüzü ve dağlar kaldırılıp birbirine bir çarptırılınca, işte o gün olacak olmuş (kıyamet kopmuş)tur. Gök de yarılmış ve artık o gün o da çökmeye yüz tutmuştur. (Hakka 69/13-16)

İsrafil’in aleyhis selamın sur denen boruya iki kez üfürmesi arasında geçecek olan zaman dilimi ise kesin bir şekilde bilinememektedir.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ