İslam Alimi

Sünneti Gayri Müekkede Namazların Bazen Terk Edilmesi Sünnet midir?

Peygamberimiz bazen Sünnet-i Gayr-i Müekkede namazları yani ikindi ve yatsı namazlarının ilk sünnetlerini terk ediyormuş bizim de bu namazları bazen terk etmemiz sünnet midir?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Peygamber Efendimizin gayri müekkede sünnetleri zaman zaman terk ettiği bir gerçektir. Sizinde sorunuzda yer verdiğiniz gibi Yatsı namazı ve ikindi namazlarının ilk sünnetleri sünnet-i gayri müekkededir. Ancak bu namazların terki konusunda İslam alimleri ortak bir görüşle şöyle demektedirler. Sünnet-i gayri müekkede olan amelleri yerine getirmek sünnettir.

Ancak bunlar yerine getirilmez ise bir zararı yoktur. Bununla birlikte bazen bu sünnetleri yerine getirmemek sünnet değildir. Dolayısı ile Peygamberimizin böyle yapmasında bir çok hikmetler vardır. Bununla birlikte bu terk etme konusu Peygamberin şahsına ait görülmüş ve ümmetin bu sünnetleri terk etmeleri sünnet olarak görülmemiştir. Sünneti seniyyenin önemi hakkında bir hadis i şerife yer vererek konumuzu sonlandıralım.

Abdullah b. Ömer (ra) “İlim üçtür: Şeriatı anlatan Allah’ın kitabı, Resulullah’ın sünneti ve kesin bilmediği hususlarda bilmiyorum demektir.” (Heysemi, Zevaid, 1:172)


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ