Genel

Sünnet Sakal Nasıl Olmalıdır?

Sünnet bir sakal ne şekilde olmalıdır ve ne kadar uzun olmalıdır?

Cevap: Sakal efendimizin çok güzel ve büyük sünnetlerinden bir sünnettir ve malesef günümüzde bir hayli terk edilen, hatta bu sünneti ihya edenlerin günlük hayatında sıkıntılara sebep olarak gösterilen bir sünnet haline gelmiştir. Aklıselim bir müslüman için şüphesiz sakal çok önemlidir.

Çünkü bir erkeğin sakal bırakması en tabi hakkı olduğu gibi efendimizin de önemle tavsiye ettiği ve değer verdiği bir sünnettir. Bahsettiğimiz bu sünnet sakal bir tutam uzunluğunda olmalıdır, yani dört parmak uzunluğunda olmalıdır.

Bunun yanı sıra sünnet bir sakal mutlaka bakımlı ve temiz olmalıdır ki bir müslüma yakışan ve sünneti seniyyeye uygun olanda budur. Sünnet niyetiyle bırakılan bir sakal Hiç bir zaman gelişi güzel bırakılmış bir sakal gibi olmamalıdır. Bunun yanı sıra sakal düzeltilirken etrafına, yani çevresine fazla müdale edilmemelidir. Çember diye tabir edilen sakal kesimi boyundan çok yukarı çıkmakta ve yanaklardanda çok aşağı inilmektedir ki bu pek uygun bir kesim şekli değildir. Bu nedenle sakal düzeltilirken sadece amaç kötü bir görüntü var ise giderme olmalıdır, bir şekil verme amaçlı olmamalıdır. Zaten Mevlâ’mızın insana nasip etmiş olduğu bir doğal sakal şekli vardır ve elden geldiğince bu korunmalıdır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu