İslam Alimi

Sünnet Düğününde Adak Eti İkram Edilir mi?

Çocuğumuzun sünnet düğününde kesmiş olduğumuz adağın eti ikram edilebilir miyiz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, İslam dininde Adak olan kurbanın etinden, adak adayan kimsenin yemesi caiz değildir kendisiyle beraber adak adayan kişinin annesi, babası, nineleri, dedeleri, çocukları, torunları ve dinimizce varlıklı olan kişiler de adak kurbanından yiyemezler. Zira adak adayan kimse adakla sadaka vermektedir.

Sadaka veren kişinin, verdiği sadakadan faydalanamayacağı gibi zengin olan kişiler de faydalanamaz Adak olan kurbanın etini bu kimselerin dışında kalan ve dinimizce yoksul düşkün olan kişiler yiyebilirler.  (Zeylaî, Tebyînü’l-Hakâik, Kahire 1313, VI, 8)

Gelelim Sünnet düğününe Sünnet düğününde yoksul kimselerin haricinde zengin kimseler de olacağından dolayı, kesilen adak kurbanının etinin sünnet düğününde verilen yemeklerde kullanılması İslam dinimize göre caiz olmaz.

Nitekim sadaka bahsi olan bir adak, zengin kimselere yemek olarak ikram edilemez. Eğer bu şekil olan bir yerde adak adamış kimse ya da zengin kimse bu adak etinden yemişse yenilen miktar ayrıca fakirlere yoksullara mutlaka verilmelidir. Kaynak: (İbn Nüceym, el-Bahru’r-râik, VIII, 199-203).


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ