CamilerResimler

Sultan Camii (Singapur) Hakkında Bilgi ve Resimleri

Singapur’daki Malay yarım adasında bulunan Sultan Mescidi, Muskat Caddesi’nde Rochor planlama bölgesinden bağımsız olan bir alanda konumlanmıştır. Bununla birlikte bu Mescid, Singapur’daki en önemli tarihi yapılardan biridir. 1819 yılında Malay adasının İngilizlere geçişi sırasında Malay önderi ve Jahor şahı küçük servetler elde ettiler. Ayrıca, Sultan ve Temeggong’a yıllık belli bir miktar para ve ikamet izni de almışlardı. Kampong Glam alanı Malaylara ve diğer Müslümanlara tahsis edildi. Bunun üzerine Jahor şahı kendisi ve ailesi için Riau adalarına bir saray inşa etti. Sultan ve Jahor Şahı’nı takip eden Müslümanlar onların ardından Sumatra ve Malaka adalarına yerleşti. Sultan burada yapacağı saraya bir de cami inşa etti.

1824 yılından 1826 yılına kadar inşası süren caminin parası güney Hindistan Şirketinden alınmıştı. Daha sonra ise, bu cami iki katlı piramidal çatısı olan orijinal bina camiye dönüştürüldü. 1879 yılına kadar caminin yönetimi Sultan’ın büyük oğlu Alaaddin Şah’ta kaldı. 1914 yılında ise ileriki dönemler için camiye yeni yönetim kurulu seçildi. 1900’lü yılların başında Singapur, Müslümanlar için ticaret, kültür ve sanatın başkenti oldu ve Sultan Mescidi yavaş yavaş gelişmeye başlayan bu topluluğa dar gelmeye başladı.

Caminin 100. Yılı olan 1924 yılında yeni bir cami planı onaylandı. Bunun yanı sıra, eski cami de zaten kullanılamaz hale gelmişti. Sultan Camii, yeni tasarımıyla mimar Denis Santry tarafından 4 yıl sonra 1928 yılında tamamlanarak hizmete açıldı. Sultan Camii, inşa edildiği tarihten bu yana aslına sadık kalınarak korunmuştur. 1960 yılında ana bina, önemli bir restorasyondan geçmiştir. En son olarak ta 1993 yılında camiye ekleme yapılmış ve tarihi Sultan Mescidi, bu gün ki şeklini almıştır.

Sultan Camii (Singapur) Resimleri

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu