CamilerResimler

Sultan Ahmet Camii Hakkında Bilgi ve Resimleri

İstanbul’daki tarihi yarımadada bulunan Sultan Ahmet Camii, adını aldığı padişahlardan biri olan 1. Ahmet tarafından yaptırılmıştır ve caminin mimarı da Sedefkâr Mehmet Ağa’dır. Sultanahmet Camii’nin 6 adet minaresi vardır. Cami inşa edildiğinde 6 adet minaresinin bulunması halk tarafından yadırganmıştır çünkü o dönem sadece Mekke’de bulunan Kâbe’de 6 adet minare vardır. Bunun üzerine Sultan, Kâbe’ye 1 adet minare daha yaptırır ve minare sayısını 7’ye çıkarır. Böylece bu tartışmada son bulur.

Sultan Ahmet Camii, ibadete açıldıktan sonra uzun bir süre saray erkânının ibadet ettiği kutsal mekânlardan biri olmuştur. Sultan Ahmet Camii’nin iç kısmında kullanılan lale desenleri, hat yazıları, işlemeler ve yüksek kısımlarında kullanılan mavi boya olağanüstü göz alıcı güzelliktedir. Camide kullanılan camlar, özel renkli karışık desenli camlardır ve sayısı da 200’ den fazladır. Sultan Ahmet Camii, Osmanlı ve Bizans mimarisinden izler taşıyan oldukça önemli bir yapıttır. 1609-1616 yılları arasında inşa edilen camii, 1934 yılında müzeye dönüştürülmüştür. Caminin yapımında lüle taşı türü olan küfeki taşı, Marmara mermeri, horasan, demir, kurşun, çivi, çeşitli renklerde boyalar, pamuk, alçı, lökün, keten, keçe, saman, taşlar ve kiremitin yanı sıra altın, gümüş gibi değerli metaller kullanılmıştır.

Caminin iç kısmında sedef işlemeler, taş oymacılık işi ve birbirinden güzel hat yazıları bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, caminin 260 adet penceresi bulunmaktadır ve bu pencerelerde kullanılan vitray camlar sayesinde içerisi harika bir ortama sahip olmaktaydı ancak daha sonra bu vitray camlar değiştirildi ve bu muhteşem görüntü de kayboldu. Sultan Ahmet Camii, Osmanlı mimarisinin en görkemli camilerinden biridir ve önemli bir ibadet merkezi olmasının yanı sıra, içerisinde bulunan medrese, birçok bölümden oluşan dev bir tesis görevini görmüştür.

Sultan Ahmet Camii Resimleri

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu