CamilerResimler

Süleymaniye Camii Hakkında Bilgi ve Resimleri

İstanbul’un Fatih ilçesinde yer alan ve Osmanlı eserleri arasında önemli bir yer tutan Süleymaniye Cami, I. Süleyman’nın adına 1551-1557 yıllarında Mimar Sinan’ın eşsiz ustalığı ile İstanbul’da inşa edilmiştir. Süleymaniye Cami büyük değerimiz olan Mimar Sinan’ın kalfalık eseri olarak değerlendirilmektedir. Süleymaniye Camisi medrese, kütüphane, hastane, hamam, imaret, hazire ve dükkanlardan oluşan bir külyedir.

Klasik Osmanlı Mimarisinin eşsiz örneklerinden birisi olan Süleymaniye Cami günümüze kadar yüzü aşkın deprem görmüş olmasına rağmen duvarlarında bir çatlak dahi olmamıştır. Süleymaniye Cami Dört fil ayağı üzerine oturmaktadır, kubbesi 53 metre ve çapı 27,5 metredir. Kubbe kasnağında 32 tane penceresi olan caminin avlusunun dört köşesinde birer minare yer almaktadır. Bu minarelerin camiye bitişik olan iki minaresi üç şerefeli ve 76 metre yüksekliğine sahiptir. Diğer iki minare ise iki şerefeden oluşmaktadır ve 56 metre yüksekliğe sahiptir.

Süleymaniye Caminin kıble yönünde içerisinde Kanuni Sultan Süleyman ve eşi Hürrem Sultan’ın bulunduğu bir hazire yer almaktadır. Görenleri hem mimari açıdan, hemde manevi açıdan hayranlıklar içerisinde bırakan bu cami İslam medeniyetinin büyük eserleri arasında yerini almıştır.

Süleymaniye Cami Resimleri

 

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu