DuaSorularınız

Şu Duayı veya Zikri Şu Kadar Okursan Şöyle Olur İfadeleri Ne Kadar Doğrudur?

Kulaktan dolma ve internette karşılaştığımı şu duayı veya zikri şu kadar okursan şöyle olur ifadeleri ne kadar doğrudur? Bu konu hakkında bir soru ve cevaba yer vereceğiz.

Soru: Örneğin kısmetin açılması için, “Yüce Rabbimizin bu iki mübarek ismi şerifi her türlü kapalı kapıları açar. “Ya Bais ya Fettah Celle Celalühü” 489+573= 1O62 yani 1062 defa okumaya devam edilir”. Dinimizde Kur an da böyle bir şey var mıdır? Şunun için şunu 5000 kez oku, şunun için şu duayı 10000 kez oku gibi şeyler nedir gerçek midir, böyle şeylere inanabilir miyiz?

Şu Duayı veya Zikri Şu Kadar Okursan Şöyle Olur İfadeleri Doğru mudur?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, yüce İslam dinimizde bazı zikirler ve dualar vardır. Bu nedenle bu duaların etkileri yoktur demek yanlış olacaktır.

Her türlü kapıyı açmaktan örnek verdiğiniz için bizde şu örneği verebiliriz. Besmelenin gerçek bir iman ve itikat ile söylendiği taktirde açamayacağı kapı yoktur. Fakat burada önemli bir nokta vardır. Aldığımız bilgiler kaynaktan ve sağlıklı olmalıdır.

İnsanlar Yanlış Bilgilerle Yanıltılmaktadır

Özellikle günümüzde yani, dini bilgi konusunda zayıf olan insanların çok olduğu bu dönemde sizinde bahsettiğiniz gibi hurafeler ve uydurmalar çoğalmıştır.

İnsanlar kulaktan dolma haberler ile şu duayı veya zikri şu kadar okursan şöyle olur ifadelerini kullanması yanlıştır. İnsanlar şöyle olur veya şu kelimeyi şu sayıda okur isen şöyle olur şeklinde yanlış bilgilerle çeşitli dua ve zikirler yapmaktadırlar. Tabi ki bu uygulamalarda yanlıştır.

İnternet ortamında da bunu yapan pek çok site vardır. Her Müslüman inancına dair bir şeyler yapar iken yaptığı şeyin İslam dininde gerçekten yeri olup olmadığından emin olmalıdırlar.

Kuran’da Olmayan Dualar Okunur mu?

Bu hakikatler ile birlikte bahsettiğiniz türde ki zikir ve duaların çoğu Kuran ı Kerimde veya hadis i şeriflerde olmayabilir.

Tabi ki bir çoğu Kuran ı Kerimden veya hadisi şeriflerden beslenmektedir, fakat bu zikir ve dualardan oluşan tavsiyeler İslam alimlerinin tecrübe ettikleri ve Müslümanlara tavsiye ettikleri dualar ve zikirlerdir. Dolayısı ile bunlar İslam dinine ters düşmemektedir.

Fakat bu uygulamalara dinin bir parçası olarak bakmak veya bunlar olmaz ise olmaz mantığı ile yaklaşmak yanlış olacaktır. Tekrar altını önemle çiziyoruz ki bu tür zikirler veya dualar mutlaka sağlam kaynaklardan alınmalıdır ve kulaktan dolma bilgiler ile hareket edilmemelidir.

Biz sizlere duaları tavsiye ediyoruz ve bu nedenle sitemizde yer alan Nasıl Dua Yapılır? ve dualar kategorisinde paylaştığımız duaları istifadenize sunuyoruz.

Sorular & Yorumlar

  1. Merhabalar değerli hocam ya bais ya fettah ismi şerifleri birlikte mi çekmek lazım yoksa ayrı ayrı mı lütfen aydınlatın ☺

  2. Selamun Aleykum sayın hocam
    Ben nişanımdan hiç sebep yokken birden soğukluk geldi ayrıldım ailesi onun evlenmesini istemiyordu sonra o bana iyi olmadığımı severken durup dururken ayrıldığımızı ve bana bişeyler olduğunu söyledi biz bir hocaya gittik dua etti büyü olduğunu söyledi ben o kadr ters olmuştum ki kendimi ben bile tanıyamıyordum hoca okudu bana daha kötü oldum ve sonra başka hocaya gittim oda biletler yaptı biraz rahatladım pişman oldum öyle nasıl ayrılmışım anlamadım sonra ben barışmak istedim nişanlım değişti böyle sanki içinde başka biri varmış gibi oldu ters kötü davranışlı biri oldu ve ailesine döndüğünü beni istemediğini söyledi bana ağlayıp yalvarmıştı hocaya götürmüştü simdi ı öyle oldu ne yapsam dinleyemedim ayaklarına kapandım yinede bana kıyamaz ken asla deyip ayrıldı ne yapmalıyım bilemiyorum lütfen ne yapmalıyım.

    1. Kimse sizin kaderinizi değiştiremez. Bir kimse size Yüce Mevla’mız izin vermeden büyü yapamaz. Size tavsiyemiz elinizden geleni yapmaktır. Eğer bir sonuç alamıyorsanız yapmanız gereken en doğru şey hayatınıza devam etmektir.

      1. Mrb hocam ben 26 yaşındayım evlenmk istiyorum bana arkadaşlık teklifleri gelenleri geri çevirmiyom ama bir şeyler oluyor ve yaeilioz hocam ben 170 defa 7 gün aytel kursi okudum ardından 500 defa ya kafi ya gani ya fettah ya rezzak okudum ardından 300 tane ya hayyu kayyumu okudum 498 defada ya fettah okudum bitirdim 7 gün yasinle mubin duasını okudum ardından ya BAIS ya fettah çektim 10.60 defa ardından 489 defa ya fettah çektim duamı ettim hocam bu da bitti ama hepsi evlilik içindi hocam. Okuduklarım etkili midir ve sizinde bildiğiniz evlilik için dua var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu