Mahrem Konular

İstimna (Mastürbasyon) Caiz midir?

Bir kimsenin istimna (mastürbasyon) yapması caiz midir? Yani kişinin kendi eliyle kendini tatmin etmesinin dini hükmü nedir?

İslam Dininde İstimna (Mastürbasyon) Caiz midir?

Cevap: Bu eylem dini konular arasında istimna olarak adlandırılmaktadır. Akıl sahibi bir insanın kendi elini kullanarak kendini tatmin etmesi İslam dininde kesinlikle caiz değildir. Şüphe yok ki bu tür yapılan davranışlar insan fıtratına ters durumlardır ve bu nedenle kaçınılmalıdır.

Tabi ki şehvet arzular içerisinde yüce Mevladan kullarına verilmiş olduğu zevkler vardır ve bu tabi ve doğal bir durumdur. Lakin şu hakikati bilmemiz gerekir ki verilen bu nimetlerin dini kurallara ve insanlığa, en önemlisi İslam dinine yakışır olması gerekmektedir.

İnsanın sahip olduğu cinsi dürtülerin dünyada ki asıl gayesi insan neslinin devamı içindir. Yüce Mevlâ’mız insan nesline vesile yaptığı insana, bu kutsal görevin hediyesi olarak cinsi zevki vermiştir. İşte bu nedenlerle bir kimsenin bu sınırları aşarak farklı yollar ile bu zevki elde etmeye çalışması kesinlikle caiz olmaz. Çünkü anlaşıldığı üzere bu tür eylemler önce İslam dinine sonra ise fıtrata ters düşmektedir.

Atâ’nin bir rivayetin de şöyle bir Hadis zikredilmiştir “Elleri hamile olarak hasredilecek bir kavim duydum. Bunların elleriyle istimna (mastürbasyon) yapanlar olduğunu sanıyorum” Bu hadis i şeriften de anladığımız üzere bu davranıştan kaçınılmalıdır. Evlilik insanoğluna bir ikramıdır ki eğer evliliğe bir engel olsa dahi sapretmeli ve yüce Mevlamıza samimiyet ile dua ederek yardım dilenmelidir.

Bazı kimseler ise zina korkusu ile mastürbasyon yapmaktadır. Peki, bu doğru mudur? Bu konu ile alakalı olan Zina Korkusu İle Mastürbasyon Yapmak Caiz midir? Başlıklı konuyu ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Hocam öncelikle merhaba ben bugün saat gece 9:30 gibi 31 çekmiştim hocam ben 17 yaşındayım ailemle kalıyorum şimdi aileme banyo yapcam diyemiyorum utanıyorum hocam sizce ben gusül ü sabaha erteliyebilirmiyim ? Hocam lütfen cevaplayabilirmisiniz

  1. Zaruri durumlarda sabah namazının vakti çıkmadan gusül abdesti alabilirsiniz. Bu yaptığınızın bir günah olduğunu unutmayın ve tövbe edeiniz.

   1. Yani hocam ben şimdi uyuyabilirmiyim peki sabah ise gusülümü alsam ? Hocam yani aileme demekten utaniyorum

 2. Hocam öncelikle selamun aleyküm , şimdiden Allah razı olsun , hocam afedersiniz ama ben bugün 31 çekmiştim ama kaygan olsun diye zeytinyağı döküp öyle yapmıştım ben şimdi gusül abdesti alacağımda ondan önce bu yağı temizlemem gerekiyo ama sadece su mu tutayım yoksa elimlemi yıkayım bilmiyorum hocam lütfen bana bu sorunun cevabını verebilirmisiniz bu olaydan utandım hocam kusura bakmayın

  1. Bu tür şeylerden uzak durmalısınız. Tabi ki elinizle yıkayabilirsiniz. İyice temizlendiğinizden emin olunuz.

 3. Ben 16 senelik evliyim 36 yasindayim 4 tane cocugumuz var su 1 senedir esim yaklasmiyor yanima isim var diye disariya cok gidiyor. Diyorum hayatinda biri varsa git diyorum yok oyle bir sey diyor yorgunum ondan diyir o an yaklasiyir ama sonra cit yok ben de o zaman kendimi kulanilmis gibi hisediyorum. Cocuklarin haricinde bir bagimiz kalmadi diyorum o an yaklasiyor sonra tik yok ben sasirdim ne yapcagin. 1 senedir ona karsi icimde hic birsey kalmadi.

  1. Bu konuda size vereceğimiz nasihat şudur yuvanıza sahip çıkın pes etmeyin şeytanı sevindirmeyin sabırlı olun dua ve namazla Rabbimizden yardım isteyin. Göreceksiniz ki sonunda kazanan siz olacaksınız lütfen sabırlı olun eşinizi alttan alın anlamaya çalışın konuşun belki bir sıkıntısı vardır yumuşak davranın. Rabbimiz yuvanıza huzur muhabbet nasip eylesin. Amin.

  1. cinsel ilişkiden sonra bir müddet beklemelidir. Ancak buna rağmen sonrasında bir ufak sıvı gelirse gusül gerekmemektedir.

 4. Insan ırkının artması için zevkle süslendiyse yani sadece zevk için ilişkiye girilemiyeceğinimi anlatıyor o zaman kadınların korunması ne kadar doğru?

  1. Nikahlı bir eş ile Zevk için ilişkiye girmek yanlış değildir. İslam dininde yanlış olan kadını sadece bir zevk aracı olarak görmektedir. Dolayısı ile eşinden çocuğu olan bir kimsenin zevk için ilişkiye girmesinde bir sakınca yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu