İslam Alimi

İstimna (Mastürbasyon) Caiz midir?

Bir kimsenin istimna (mastürbasyon) yapması caiz midir? Yani kişinin kendi eliyle kendini tatmin etmesinin dini hükmü nedir?

Cevap: Bu eylem dini konular arasında istimna olarak adlandırılmaktadır. Akıl sahibi bir insanın kendi elini kullanarak kendini tatmin etmesi İslam dininde kesinlikle caiz değildir. Şüphe yok ki bu tür yapılan davranışlar insan fıtratına ters durumlardır ve bu nedenle kaçınılmalıdır. Tabi ki cinsel arzular içerisinde yüce Mevladan kullarına verilmiş olduğu zevkler vardır ve bu tabi ve doğal bir durumdur. Lakin şu hakikati bilmemiz gerekir ki verilen bu nimetlerin dini kurallara ve insanlığa, en önemlisi İslam dinine yakışır olması gerekmektedir.

İnsanın sahip olduğu cinsel dürtülerin dünyada ki asıl gayesi insan neslinin devamı içindir. Yüce Mevlâ’mız insan nesline vesile yaptığı insana, bu kutsal görevin hediyesi olarak cinsel zevki vermiştir. İşte bu nedenlerle bir kimsenin bu sınırları aşarak farklı yollar ile bu zevki elde etmeye çalışması kesinlikle caiz olmaz. Çünkü anlaşıldığı üzere bu tür eylemler önce İslam dinine sonra ise fıtrata ters düşmektedir.

Atâ’nin bir rivayetin de şöyle bir Hadis zikredilmiştir “Elleri hamile olarak hasredilecek bir kavim duydum. Bunların elleriyle istimna (mastürbasyon) yapanlar olduğunu sanıyorum” Bu hadis i şeriften de anladığımız üzere bu davranıştan kaçınılmalıdır. Evlilik insanoğluna bir ikramıdır ki eğer evliliğe bir engel olsa dahi sapretmeli ve yüce Mevlamıza samimiyet ile dua ederek yardım dilenmelidir.

Bazı kimseler ise zina korkusu ile mastürbasyon yapmaktadır. Peki, bu doğru mudur? Bu konu ile alakalı olan Zina Korkusu İle Mastürbasyon Yapmak Caiz midir? Başlıklı konuyu ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1415
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. M dedi ki:

  Ben 16 senelik evliyim 36 yasindayim 4 tane cocugumuz var su 1 senedir esim yaklasmiyor yanima isim var diye disariya cok gidiyor. Diyorum hayatinda biri varsa git diyorum yok oyle bir sey diyor yorgunum ondan diyir o an yaklasiyir ama sonra cit yok ben de o zaman kendimi kulanilmis gibi hisediyorum. Cocuklarin haricinde bir bagimiz kalmadi diyorum o an yaklasiyor sonra tik yok ben sasirdim ne yapcagin. 1 senedir ona karsi icimde hic birsey kalmadi.

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu konuda size vereceğimiz nasihat şudur yuvanıza sahip çıkın pes etmeyin şeytanı sevindirmeyin sabırlı olun dua ve namazla Rabbimizden yardım isteyin. Göreceksiniz ki sonunda kazanan siz olacaksınız lütfen sabırlı olun eşinizi alttan alın anlamaya çalışın konuşun belki bir sıkıntısı vardır yumuşak davranın. Rabbimiz yuvanıza huzur muhabbet nasip eylesin. Amin.

 2. ali dedi ki:

  hocam mastürbasyondan sonra mezi gelmesi guslü gerektirirmi

  1. islamalimi dedi ki:

   cinsel ilişkiden sonra bir müddet beklemelidir. Ancak buna rağmen sonrasında bir ufak sıvı gelirse gusül gerekmemektedir.

 3. MERT dedi ki:

  Mastürbasyonun günahının boyutu nedir?

 4. orhan dedi ki:

  Insan ırkının artması için zevkle süslendiyse yani sadece zevk için ilişkiye girilemiyeceğinimi anlatıyor o zaman kadınların korunması ne kadar doğru?

  1. islamalimi dedi ki:

   Nikahlı bir eş ile Zevk için ilişkiye girmek yanlış değildir. İslam dininde yanlış olan kadını sadece bir zevk aracı olarak görmektedir. Dolayısı ile eşinden çocuğu olan bir kimsenin zevk için ilişkiye girmesinde bir sakınca yoktur.

 5. Mantık dedi ki:

  Böyle şey olmaz…

  1. islamalimi dedi ki:

   Değerli ziyaretçimiz, böyle şey olmaz derken neyi kast ettiğinizi anlayamadık.

BİR YORUM YAZ