İslam Alimi

İstihare Nedir?

Bu konuda çokça merak edilen istihare nedir konusuna ve ne için yapıldığı hakkında bilgiler vereceğiz. Sözlükte “istihare kelimesi hayırlı olanı, doğru olanı aramak” anlamına gelmektedir. Geniş anlamı ise bir kulun niyetlendiği, başka bir değişle merak ettiği, herhangi bir işin kendisi hakkından hayır mı, hayırsız mı olduğunu anlayabilmek için yapılan bir amel ve duadır. Bunu yapabilmek için önce abdest alarak Mevla rızası için iki rekat istihare namazını kıldıktan sonra samimiyet ile dua ettikten sonra rüya görmek için uykuya yatmak ve görülen rüya üzerinden murat edilen işin hayırlı mı, hayırsız mı olduğunu anlamaya çalışmaktır.

İstiharede renkler çok büyük önem arz etmektedir. Zira renklerden yola çıkarak görülen rüyaya yorum yapılmaktadır. Bu konu ile alakalı olan İstihare Namazı ve Duası Nasıl Olmalıdır? başlıklı konuya da başvurmanızda fayda vardır.

Büyük İslam alimlerinden biri olan İmam-ı Gazali hazretleri istihare konusuna bir sözünde şöyle değinmiş ve bu amelin önemini ortaya koymuştur. Şu dört maddeyi yapan kimse şu dört şeyden Allah’ın izni ile mahrum kalmaz:

1- Tövbe eden bir kimse , tövbesinin kabulden.
2- Şükür eden bir kimse, kendisine verilen nimetlerin artmasından.
3- İstihareye yatan bir kimse, Allah’tan gelecek bir hayırdan.
4- İstişare eden (işlerinin başkalarına danışan) bir kimse, doğruyu bulmaktan ve hakikate ulaşmaktan mahrum kalmaz.

İstihare Neden Yapılır?

Örneğin bir kimse bir işe başlamak istediği vakit yahut çalışmakta olduğu iş yerinden çıkmak istediği vakit, Allah rızası için iki rekat nafile (istihare) namazı kılınır ve duasını yapılır. Nedenine gelince bu neden bir iş, evlenmek, ev almak ve benzeri herhangi bir konuda, yani kişinin maruzatının olduğu bir konu Mevlasından hayrı istemesi ve bu isteğin kendi hakkında hayırlı mı, hayırsız mı olduğunu anlaması için yapılır. Örneğin bir kimsenin evlenmeye niyeti vardır, böyle bir kimse evlenmeden önce de, istihareye yatması, Allah’u Tealaya sığınması ve nefislerin ve iyi niyetli olmayan insanların araya girmemesi içinde bu ameli yapmakta fayda vardır.

Peygamber Efendimiz bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmuştur: (Mutluluk, istihare namazı kılmakla gerçekleşir.)

 • İstihare eden kimse mahrum kalmaz, istişare eden pişman olmaz. İktisat eden darlık çekmez. [Taberani]

Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. coşkun dedi ki:

  Selam hocam evlilik için kismet duası olarak sure yada peygamber Efendimiz den dualar varsa yazarmisin şimdiden teşekkür ederim hocam. ..

  1. islamalimi dedi ki:

   Sitemizde yer alan Kısmet Duası Nasıl Yapılır? başlıklı konudan istifade edebilirsiniz.

 2. misafir dedi ki:

  Selamun aluykum hocam;

  Bir bayanın kocasında büyü varmış gözüne eşi çok kötü görünüyormuş bayan da birinden duymuş sirkeli su ile yıkanıarsan büyü bozulabilir demiş doğru mu hocam eğer doğru değilse duadan başka ne yapması gerekir bayanın diğer sorum ise yusuf süresi okuyup yatan rüyasında evleneceği kişiyi görürmüş doğru mu hocam hayırlı ramazanlar.

  1. islamalimi dedi ki:

   Yusuf suresi hakkında bilgimiz yok. Büyü olduğunu neden anladığınızı anlayamadık fakat size bu gibi düşünceleri bırakıp samimiyet ile dua etmenizi öneririz.

   1. misafir dedi ki:

    Bi tane kadın bakıyor muş hocam kadın da evinde ne var ne yok söylemiş büyü olduğunu da o demiş

    1. islamalimi dedi ki:

     Bu tür şeyleri önemsemenizi ve bu tür kimleri bu tür konular için ziyaret etmenizi tavsiye etmiyoruz. Yüce Mevla’mız her kulunun yardımcısıdır, bu nedenle ondan yardım istenmelidir.

     1. misafir dedi ki:

      Peki hocam rabbim razı olsun sizden

 3. islamalimi dedi ki:

  Tabi ki kabul olur zira istihare namazı da bir nevi istişaredir. Fakat bununla birlikte istişare etmenizde de hayırlar vardır.

  Alıntı: Ahmet kara
  İstişare etmezsem istihare namazı yine de kabul olur mu?

 4. Ahmet kara dedi ki:

  İstişare etmezsem istihare namazı yine de kabul olur mu?

 5. Uğur Aktaş dedi ki:

  Merak ettiğim bir konuydu. Bir arkadaşım anlatmışdı ama yarım yamalak oda tam bilmiyordu. Araştırırken burda buldum açıklayıcı ve güzel bir yazı.

 6. Sami dedi ki:

  İstihare konusunu çok merak ediyordum. Yazanın ellerine sağlık, çok güzel olmuş.

BİR YORUM YAZ