Abdest

İstibra Nedir Nasıl Yapılır?

İstibra Nedir Nasıl Yapılır?Sözlükte istibrâ demek idrar ve pislikten uzak olmak, idrardan sonra gelen sızıntıyı gidermek manasına gelmektedir. İstibra, hareket etmek, yürümek veya öksürmek gibi çeşitli şekillerle yapılabilmektedir. Bu durum daha çok erkekler için geçerli olmaktadır. Sızıntının kesildiğinden emin oluncaya kadar bu şekillere devam edilmelidir, zira bu hareketleri yapmadan önce abdest almak İslam dinimizde caiz değildir. Nitekim abdest aldıktan sonra kişiden küçük abdest sızar ise abdesti bozulmuş olur. Bu nedenle Osmanlı döneminde Camilerde abdest alma yeri ile helanın arası uzak tutulurdu. Zira abdest alınacak bölümün heladan uzak olması istibra açısında iyi bir uygulama olmuştur. Fakat ne yazık ki günümüzde bir çok Caminin abdest alma bölümü ile helası birbirine bitişiktir. Bu nedenle abdest aldıktan istibranın tam olabilmesi için biraz biraz beklemek veya yürümek iyi olacaktır.

Heladan sonra temizlenme ile alakalı, efendimiz şöyle buyurmuştur:

İbn Abbas (r.a) dedi ki: “Resul’u Ekrem (s.a.v) iki kabrin yanından geçmekteydi: “Bakın dikkat ediniz, bunlar azap görüyorlar. Azap görmelerinin sebebi de büyük bir şey değildir. Bu sidikten sakınmazdı, su da koğuculuk yapardı” buyurdu. Sonra yaş bir hurma dalı isteyerek ikiye ayırdı, bir parçasını kabirlerinin birinin üzerine, diğerini de öbürünün üzerine dikti ve “Bu dallar kurumadıkça onlardan azabın hafifletileceğini umarım”  buyurdu (Buhârî, Vudû, 57; Müslim, Tahârê, 34; Tirmizi, Tahâre, 53; Nesâî, tahâre, 5; İbn Mâce, Tahâre, 26).

Tuvalet Temizliğin sol elle yapılması gerektiği de hadiste şöyle bildirilmiştir: “Sakın sizden biriniz küçük abdestini bozarken erkeklik uzvuna sağ eliyle dokunmasın. Tuvalete gittiğinde sağ eliyle silinmesin. Su içtiğinde de bir nefeste içmesin” (Ebû Dâvud, Tahâre, 18; Buhârî, Vudû’, 18, Eşribe, 25; Müslim, Tahâre, 63; Nesâi, Tahâre, 41).

Peygamber efendimiz düzenli olarak, sağ elini yeme ve içmede, sol elini ise temizlik işlerinde kullanırdı. Ümmetine de yukarıda zikrettiğimiz hadislerde olduğu gibi dikkat etmesi önemle tavsiye etmiştir. Konumuz olan istibra ise temizlik konusunda önemli konulardan biridir. İslam hukukçularına göre temizlenme esnasında avret yerlerine sağ elle dokunmak temizlemek tenzihen mekruhtur.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu