Sorularınız

Sözlüyken Telefonda Görüşmenin Hükmü Nedir?

Ben sözlüyüm nikahımız yok ve telefonda görüşmenin hükmü nedir? Bunu öğrenmek istiyorum çok ciddi bir mesele çünkü araştırıyorum yardımcı olursanız sevinirim Allah razı olsun.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bu meselenin ciddi bir mesele olduğunu bilmeniz çok güzel bir şeydir. Zira bu konuların ciddiyetini insanlara anlatırken güçlük çekmekteyiz. İslam dininde sözlülerin bir birileri ile konuşması şeklinde bir hüküm yoktur. Bu konuda ki hüküm nikahlı olmayan iki kimsenin zorunlu olmadıkça konuşmasının İslam ahlakına uygun olmadığıdır. Siz ise nikahlı değilsiniz ancak nikahlanmanız maksadı ile aileleriniz bir araya gelmiş ve bu konudaki ciddiyetinizi ortaya koymuşsunuz. Bu çok güzel bir şeydir.

Özetle, sizin durumunuza gelecek olursak iki sözlü olarak İslam ahlakı çerçevesinde sözlünüzle telefonda konuşmanızın bir mahsuru yoktur. Ancak bu görüşmeler abartılmamalıdır ve kararında olmalıdır. Şu bilgiyi de vererek cevabınızı sonlandıralım. İslam dininde evlilik gibi hayırlı işler geciktirilmemelidir. Yüce Mevla’mız en kısa zaman içerisinde düğününüzü nasip eylesin.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu