İslam Alimi

Sosyal Medyada Yemek Paylaşmak Caiz midir?

Hocam son günlerde ortaya çıkan gittikçe yaygınlaşan bir husus var sosyal medyada yemek paylaşanlar bu caiz midir? Hocam bunu öğrenmek istiyorum bilgilendirirseniz seviniriz.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, İslam dininde kişinin yediklerini sergilemesi hoş bir davranış değildir. Zira bilindiği üzere İslam dininde göz hakkı vardır ve bu konu bazen öyle bir hal alır ki kul hakkına girer. Sosyal medyada yediği yemekleri paylaşan insanlar adeta arkadaşlarına bakın biz neler yiyoruz siz ise yiyemiyorsunuz der gibi bir mesaj göndermektedirler.

Örneğin ailenizle bir pikniktesiniz ve bir aile resmi çekerek sosyal medyeada paylaştınız. İster istemez yediğiniz yiyecekler  resimlerde çıkabilir. Bu biraz anlaşılabilir bir durumdur. Ancak sadece yediğin ve içinde yemek bulunan tabağın resmini çekerek sosyal medyada paylaşan kimselerin düşüncesini anlamak gerçekten zor bir durumdur. Tabi böyle bir davranışa direk günah demek yanlış olacaktır. Ancak böyle bir davranışın İslam dini ahlakına uygun olmadığı da gayet açık bir durumdur.

Bununla birlikte her insanın arkadaş çevresi biraz farklı olabilmektedir. Bu nedenle özellikle arkadaş çevremizde durumu olmayan arkadaşlarımız var ise bu konuda çok daha dikkatli olmalıyız. Zira paylaşımlarımız arkadaşlarımızı isyana veya nankörlüğe götürecek olursa tabi ki bu günahtır. Zira bir günaha vesile olmakta günahtır. Bir Müslüman hayatının her alanında kendine yakışacak bir şekilde davranmalıdır. Bu tür davranışlar ise bir Müslümana yakışacak davranışlar değildir.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ