Akaid

İslam Dininde Peygamberlerin Sıfatları

Peygamberler hakkında bilinmesi gereken itikad, ahlak, ve sıfatları öğrenmek gerekir. Aksi halde şirke, küfre ve ciddi hatalara düşme tehlikesi vardır. Her şeyden önce bütün peygamberler insandır, kuldur.

Peygamberlerin İsmet oluşu: Günahlardan korunma, masumiyet demektir. Peygamberler Allah’ın yasak ettiği büyük, küçük bütün günahlardan uzaktırlar. Kasten asla kusur işlemezler. Allah teala onları temiz bir fıtratta yaratmış, kendilerini azap ve kınama gerektirecek bütün kusur, günah ve boş işlerden uzak tutmuştur.

Peygamberlerin Sıdkı: Doğruluk demektir. Peygamberler sözleri, niyet ve hedefleri dosdoğru kimselerdir. Onlar ilahi kontrol altında Allah’ın sözcülüğünü yapmaktadırlar. Ağızlarından çıkan her söz haktır, doğrudur, yalan, yanlış ve ayıp bir söz söylemezler. Hazreti Peygamber’in buyurduğu sahih hadisleri inkar etmek, Kuran ayetlerini inkar gibi insanı kafir eder.

Peygamberlerin Emanete bağlılığı: Emin ve güvenilir olmak demektir. Peygamberlerin en önemli sıfatlarından güvenilir biri olmalarıdır. Onlar, zahiri ve batıni, maddi ve manevi hiçbir emanete hıyanetlik etmezler. Allah’ın kendilerine emanet ettiği vahiy konusunda da son derece emindirler. Vahiy kendilerini uyarsa da, insanlardan çekinip onu gizlemezler.

Peygamberlerin Tebliği: Hak dini insanlara bildirmektir. Allah’tan gelen hükümleri insanlara ulaştırmak her peygamberin en önemli birinci görevidir. Tebliğ olmasa ne peygamberin peygamberliği bilinir, ne de getirdiği dinin hükümleri anlaşılır. Peygamber Allah’ın emir ve yasaklarını insanlara ulaştırırken hiç kimseden korkmaz, ilahi emri geciktirmez, bir kısmını açıklayıp kısmını gizlemez. Karşısındaki insanların kendisine karşı çıkıp muhalefet etmesinden de endişelenmez. Hiç kimse davet ettiği dini kabul etmese bile Allah’tan ümidini kesmez; her zaman davet ve tebliğe devam eder.

Peygamberlerin Fetaneti: Yüksek seviyede akıl ve muhakeme yeteneğine sahip olmak demektir. Peygamberler üstün bir ahlaka, keskin bir zekaya, sağlam bir iradeye, iyi bir muhakeme gücüne, işin iç yüzünü keşfetme yeteneğine, yani hikmete sahiptirler.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu