Fıkıh

İslam dininde kitap

İslam dininde kitapİslam dininde kitap demek, Kuran’ı kerimin Hazreti Peygamber Efendimizin sünneti seniyyesi ile birlikte İslam dininin hukuki yani, şer‘î hükümlerinin asıl olan kaynağını ifade etmektedir. Fıkıh ilminde ise kitap İslam dininde yer alan hukuki kaynakların içerisinde ilk sırada gelmektedir. Bilindiği üzere yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’in içeriği hakkında en ufak bir tereddüt bulunmamaktadır. Bu nedenle ilmi tartışmalar Kuran’ı Kerim içeri hakkında değil, Kuran ve sünnetin doğru anlaşılması üzerinde olmaktadır. Bu ince hassasiyet ile hareket eden İslam alimleri fıkıh usulünü aynı zamanda Kuran ve Sünnetin anlaşılabilecek en doğru bir şekilde anlayabilecek bir disiplin ile işlemektedirler.

Bilinen bir başka ve önemli bir konuda Kuran ı Kerim insanlığa iman, ahlak, geçmiş toplumlara dair kıssalar ve öğütler, gibi bilgileri vermekte olmasıdır. Tabi İslam Fıkhı ve kuralları konusunda derin bir bilgiye sahip olmayan bir kimsenin bu bilgilerden yola çıkarak örneğin Müslüman açısından en önemli olan ilmihal bilgilerini çıkarabilmesi dahi oldukça güçtür. Zira İslam dininde kitap denilince hemen peşinden Sünnet gelmektedir. Kuran ve sünneti anlayabilmek bu nedenle çok daha önemli olmaktadır. Çünkü sünnet Kuran ı anlama konusunda Müslümanların en büyük yardımcısı olmaktadır. Yüce Mevlamız yüce Kitap hakkında şöyle buyurmaktadır.

(Allah, Kuran ı Kerimi) dosdoğru bir kitap kıldı. (Keyf, 2. (2-4))


Kuran ı bir bütün olarak anlamak çok önemlidir. Örneğin bu hakikate vakıf olmayan kişilerin sadece bir ayetten yola çıkarak yanlış hükümler verdiğine şahit olunabilmektedir. Bu nedenle Kuran ı Kerimi anlamak, Kuran’ın tamamına ve sünneti seniyyeye bilgi ve yaşam dairesinde hakim olmak ile mümkün olmaktadır. Kuran bizlere kimi ayetlerde dolaylı bilgiler kimi ayetlerde ise doğrudan bilgiler vermektedir. Dolayısı ile hangi ayetin doğrudan hangi ayetin dolaylı bilgi verdiğini anlamak ciddi bir ilim konusu olmaktadır. Bu bir eksiklik olarak görülmemelidir. Zira bu İslam dinine büyük bir zenginlik getirmektedir.

Fakat bu hakikat göz ardı edilir ise birçok yanlış bilgi sanki doğru bir bilgiymiş gibi anlaşılabilmektedir. İslam alimleri bu yanlıştan olabilecek en büyük ölçüde uzak olabilmek için Kuran ı Kerimi, sünneti seniyyeyi ve hadisleri anlama konusunda kurallar belirlemişlerdir. Tabi şu da bilinmelidir ki bu kurallar Kuran ı kerimden ve sünnetten yola çıkarak belirlenmiştir. Özekle, İslam dininde kitap konusu en önemli konulardan biridir ve Kuran ı Kerim i ifade etmektedir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Kur'an İslamın ışığıdır. Kuran insanın özüdür. Kuran Allah'a Peygamber'e yakın olmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu