Fıkıh

İslam Dininde İcma

İslam dininde yer alan Fıkıh usulünün bir terimi olan “icma” Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’in (s.a.) ümmeti içerisinde olan İslam alimlerinin Hazreti Peygamber’in vefatından sonra İslam dinine dair bir mevzu hakkında ortak bir hüküm üzerinde hem fikir olmalarıdır. Bir konuda icma olabilmesi içinde belli şartlar aramaktadır. İcma konusu İslam ilminde yer alan fıkıh ilminde delil ve kaynak olarak üçüncü sırayı almaktadır. Peki, İcma nasıl olur? Bir konuda icmanın varlığı konuşula bilmesi, İslam alimlerinin dine dair bir meselede aynı görüşe ve hükme varmaları ile mümkün olmaktadır.

Sarih İcma Nedir?

İslam alimlerinin dine dair bir mesele aynı hükmü vermeleridir. “Sarih icma”yı Sükuti İcma icmadan ayıran önemli nokta ise ortaya çıkan ortak icmanın İslam alimlerinin bir araya toplamadan farklı mekamlar veya farklı zamanlarda vermeleridir.

Sükuti İcma Nedir?

İcma konusunda önemli bir konu olan “Sükuti İcma” ise dine dair bir meselede bir veya birkaç İslam aliminin vermiş oldukları hükme, diğer İslam alimlerinin açıkça aynı hükmü vermemekle birlikte verilen bu hükme itiraz etmeden sükut etmeleri ile oluşmaktadır. Tabi ki İslam dininde sukut ehli olabilmekte büyük bir ilimdir. Zira İslam alimleri her şeyi bildiklerini iddia etmek yerine, kendilerini hiç bir şey bilmiyormuş kabul ederler. Bununla birlikte bu değerli alimler karşılarında ki İslam aliminin bilgisine saygı duyarlar ve hiç bir delil olmadan bir icmaya varamayacaklarını bilirler. Bu sahip oldukları büyük ilim kimi zaman İslam alimlerini icma konusunda da olduğu gibi sukut etmeye sevk etmektedir.

İslam alimlerinin ortak görüşüne göre icma konusunda sarih icma, en kesin ve bağlayıcı bir kaynaktır. Sükuti icmanın ise kesin bir delil olup olmayacağı tartışmalı bir konudur. İcma konusu İslam ilminde hicri II. asrın sonlarından itibaren oluşmaya başlamıştır. Fakat bu ilim, konunun başında da zikrettiğimiz gibi Peygamberin vefatından sonra Sahabeler arasında söz konusu olmuştur.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu