Kurban

İslam Dininde Adak Var mıdır?

Adak adamak müşriklerin bir adeti değilmidir ve bu bağlamda islam dininde adak var mıdır?

Cevap: Bilmelisiniz ki adak müşriklerden kalma bir şey değildir. Ki kurban , adak Hazreti Adem zamanına dayanmaktadır. İslam dininde adak tabi ki vardır. Lakin müşriklerin veya başka dinlerin mensuplarının yaptıkları şekilde ve niyetle değildir. Bir Müslümanın tek derdi Yüce Mevla’mızın rızasıdır. Bu nedenle bir Müslüman kurban veya adak adamayı Mevla rızası için yapmaktadır.

Adak bir işe niyetlenmek veya bir şeyin oluşuna şart koşmakla olmaktadır. Örneğin kul bir işinin olmasını diler ve bu işim olursa bu işi nasip eden Mevla’mın rızası için bir kurban kesmeye niyetlendim der: Bu ise bir adaktır. Müşrik , yani Allah’a (c.c) ortak koşanlar ve diğer dinlerde durum farklıdır. Bunları incelediğimiz taktirde Allah’tan (c.c) başka hayali ilahlar üreterek onlara kurban kesmektedirler. Bu konuya şu hadis ile daha iyi açıklaya biliriz.

Bir adam, Resulullah (sav);a: “Ben şu şu yerde bir kurban kesmeye nezrettim!” dedi. Zikrettiği yer cahiliye insanlarının kurban kestikleri bir yerdi. Aleyhissalatu vesselam: “Orada, kendisine ibadet edilen cahiliye putlarından biri var mı?” diye sordu. Adam: “Hayır!” deyince: “Pekiyi orada, onların bayramlarından bir bayram kutlanıyor mu?” diye sordu. Adam yine “hayır!” deyince; “Öyleyse nezrini(adağını) yerine getir!” emrettiler. (Kütüb_i Sitte -HadisNo:5743)

İşte bu hadise baktığımız taktirde bir sahabe adak adamıştır. Peygamber efendimiz ise bu adağını yerine getirmesini buyurmuştur. Fakat burada ki önemli nokta şudur. Efendimizin bu konuda kaygıları vardır. Bu nedenle sorular sorar ve sahabenin Müşriklerden uzak olduğuna kanaat getirince de o sahabenin adak kesmesine izin vermektedir. Özetle, İslam dininde adak vardır. Lakin bu adak İslam dininde ki hassasiyetler ile meşru ve faydalı bir ameldir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Istediğin bir fiilin sonrası adak kesmek Allah la pazarlık mi yapıyorsun diye yanlış olduğunu söyleyenler var. Istediğin bir fiilin öncesi adak kesmesin doğru olduğunu söylüyorlar. Yorumunuz teşekkürler.

  2. Hocam cok sikinti duydugum bu konuda size danismak istedim.uzun suredir cocugumuz olmuyordu.allah nasip etti ikizlerimiz oldu.ben ve esim akika kurbanlarimizi kestik.benim annemler adaklarini hemen kestiler.ancak kayinvalidem cocuklarim icin adadigi adaklari yurusunler haci bektasta kesicem dedi hala kesmedi.

  3. Hayırlı günler benim bir sorum olacaktı şimdi benim bir dua etmiştim kabul olursa bir Adak adayacağım duam hamd olsun Rabbime kabul oldu maddi imkanım çok fazla yok netten Adak fiyatlarına bakarken uygun bir yerde 310 gördüm sizin sayfanızda bakarken 625 tl olarak da gördüm ben bana uygun gelen fiyatı seçersem bir sıkıntı olurmu bu kafamı çok karıştırıyor olurmu olmazmı diye ve internet de adaklarınızı bize bağış edin biz yardıma muhtaç kisilere dinimize uygun şekilde keser dağıtıyoruz diye gördüm onlara ödeme yapıp ben orda olmasam onlar gereğini yerine getirse adağım olurmu hocam lütfen yardımlarınızı bekliyorum.

    1. Fiyat konusu size kalmıştır önemli olan hayvanın adağa uygun olmasıdır. Hayvanın cinsi veya kilosuna göre fiyat değişebilir. Bağış konusunda ise tabi ki böyle bir şeyde yapılabilinir. Ancak paranızı vereceğiniz kurum güvenilir bir kurum olmalıdır. Bu konuda bizden bir öneri beklerseniz bu tür konulara karışmamaktayız. Çünkü bu tür bir çalışmamız yoktur.

      1. Çok teşekkür ederim ilginiz ve alakanızdan dolayı Allah razı olsun hocam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu