AkaidSözlük

Şirk Nedir?

Şirk kelimesi Arapça kökenli bir kelimedir ve genel anlam itibari ile İslam dininde Allah’a (c.c) ortak koşma anlamına gelmektedir. İslam dinine ve dolayısı ile yüce kitabımız Kuran’ı Kerime göre en önemli konulardan bir olan şirk, Allah’a bir şeyi veya bir kimseyi ortak koşmak anlamına gelmektedir ki çok tehlikeli ve İslam dininde geri dönüşü çok zor bir itikadi sorundur. Yüce Mevla’mız bütün kullarını şirk günahından muhafaza eylesin.

Allah’a inanmayanlar ve İslam’ı benimsemeyen kişiler her zaman kötüleme ve karalamak savunmasına geçmişlerdir. Nesiller boyu bu durum böyle olmuştur. Peygamberlerimiz döneminde de aynı durum söz konusudur ve Allah’a “ Ortak koşma” durumlarına kadar gidilmiştir.

Böylesine bir durumda bulunmak ise Şirk içine girer. Şirk, “ Allah’a inanmayanların ve Müslümanlığı kötü olarak benimseyenlerin Allah’a karşı ortak koşma işleridir.” Allah’ı kötülemek ve Allah’ı benimsemek için yapılan bu kötü davranışlar son derece kötüdür ve insanların bu kişilere inanmamaları ve hep uzak kalmaları önem taşır.

Bu kişiler, Müslümanların üzerinde baskı kurmaya çalışan kişilerdir ve bu kimselerden olmak yada yanlarında bulunmak bile Allah’ı inkar etmeniz demektir. Bu bakımdan konunun ciddiyetini çok iyi anlamanız ve asla Şirk gibi kötü bir düşüncenin yanından bile geçmemeniz gerekir. Bilinçli olarak Müslümanlığı tüm dünyaya duyurmak ve Allah’tan başka “İlah” olmadığını göstermek için bu tarz kişilere kulak asmadan, onlara kendi Müslümanlık düşüncelerinizi benimsetmeniz sizin için en hayırlı olanıdır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu