Sözlük

Sırat Nedir? Sırat Köprüsü Nedir? Kısaca Anlamı

Din kültürümüzde önemli bir yere sahip olan Sırat nedir? Sırat denilince akla ilk gelen şey Sırat Köprüsüdür. Şimdi bu konular hakkında bilgiler verelim.

Sırat Nedir? Anlamı Ne Demektir?

Sözlük anlamı “yol” olan sırat, cehennem üzerinde bulunan bir yol veya köprüdür. Müminler cennete sırattan geçerek gireceklerdir. Sırat köprüsünün önemini sadece Yüce Allah’ımız bilmektedir. Tüm varlıklar kendisinden mutlaka geçecektir.

Mümin kullar işlemiş oldukları amellerine göre bazısı hızlı, bazısı ise daha yavaş olarak sırat köprüsünden geçecek, kafir olanlar günahkar olanlar ise ayakları sürçerek cehennemin içine düşeceklerdir.

Dinimizde Sırat Köprüsü Nedir?

Bir rivayette iyi ya da kötü amel işlemiş olan tüm insanoğlu Cehenneme uğrayacaktır, yalnız Yüce Allah iyi kulları cezalandırmayıp onları oradan kurtaracaktır. Şu ayet-i kerime de şöyle işaret etmektedir.

“İçinizden, oraya uğramayacak hiçbir kimse yoktur. Bu, Rabbin için kesinleşmiş bir hükümdür”.

(Meryem, 19/71)

Cehennemin üstünde Cennete doğru uzanan Sırat Köprüsü, belki de insanoğlunun dünya hayatı boyunca hoş iyi amellerle kurduğu bir köprüdür. İnsanoğlunun dünya hayatındaki iyi işleri, diğer dünyada kendi önüne bir köprü şeklinde gelmektedir İnsanı cehenneme düşmeden güzel cennete ulaştırmaktadır.

Peygamber efendimiz (s.a.v) bir hadislerinde, Cehennemin üstüne kurulacak olan sırat köprüsünden geçecekleri şöyle ifade etmiştir. İlk geçen kişinin Peygamberimiz ve ümmeti olacaktır. Bununla birlikte insanoğlunun güzel olan amelleri sayesinde sırattan hızlı geçeceklerini bildirmiştir. (Buhari, “Ezan”, 129; “Rikak”, 48-52; Müslim, “İman”, 81; İbn Mace, “Zühd”, 33)

Efendimiz bir Hadisi şerifinde şöyle buyurmuştur.

“Daha sonra cehennem üzerine bir köprü kurulur”.

(Müslim, iman, 8)

Müminlerden bazıları şimşek misali, bazıları esen bir rüzgar gibi, bazıları da cins atlar gibi üzerinden geçer. Münafıklar ise emekleyerek geçmeye çalışır ve ateşe düşerler. Kafirlere gelince köprüden hiç geçemeyip ateşe yuvarlanırlar. (F.K.)

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Rabbim hayata hak yolunda olmayı ölümde de hak yolu üzeri yürümeyi nasip eylesin inşaallah

  2. Kur’an’da yer almayan bu köprü olayını , ben gaybı bilmem diyen Resül ayrıca tartıdan sonra cennete gıdecek olanların oraya , cehenneme gıdecek olanların ceheneme gıdeceklerını bıldırmıs olan ayetler kapsamında köprü diye bir sacmalık yoktur . ordaki körünün amacı ne olabılır hıc dusundunuzmu yani Allah bide bakalım köprüden gecebılıceklermı demıs tövbe haşa kendınıze gelin uydurduklarınz sacmalık

  3. peygamber efendimiz bir gün hadislerim tartışma konusu olacaktır işte o zaman kurana bakınız kurana aykırı bir sözüm olamaz sırat yol demek sıratı mustekim dosdoğru yol bunların ışığında kuran da köprü kelimesi hangi ayette geçiyor ve sırat köprüsü deyiminin kullanıldığı allah sözü mevcutmu ……

    1. “Sırat köprüsü” kelimesi Kuran-ı Kerim’de geçmemesine rağmen bazı rivayetlerde bu kelime açıklanmıştır; örneğin İmam Sadık (a.s), Fecir Suresi’nin 14. ayetindeki “Mirsad” kelimesinin tefsirinde, onu cehennemden geçen bir köprü olarak beyan etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu