Dua

Sınavda ve Derslerde Başarılı Olmak İçin Hangi Duaları Okumalıyız?

Sınavlarda ve Derslerde başarılı olmak için iyi hedeflere gitmek için hangi tür dualar edilir. Teşekkür ederim.

Cevap: Değerli ziyretçimiz, size aktaracağımız dualar derslerinde başarılı olmak isteyen kişilere, Sınavlara hazırlanan ve girecek olan kişilere çok faydalı olacaktır. Birçok konuda başarılı olabilmek isteyen kardeşlerimiz güzel bir abdest alıp daha sonra “Euzü Besmele” çekerek bu duaları okuya bilirler. Sınava girecek olan kardeşlerimiz ise sınava girmeden önce güzel bir abdest alarak daha sonra “Euzü Besmele” çektikten sonra aşağıdaki duaları okumalıdırlar.

Sınavda Başarı Duası Dua 1

Duanın Arapça okunuşu; Rabbi edhılni müdhale sıdkın ve ahricni muhrace sıdkın vec’al i min ledünke sultanen nesiyra.

Duanın Türkçesi; Ey Allah’ım! Gireceğim imtihana doğrulukla girmemi sağla. Çıkacağım (bu) yerden doğrulukla (başarı ile) çıkmamı nasip et ve benim için yüce katından yardım edici bir kuvvet ihsan eyle.” Daha sonra şu duayı okumalıdırlar:

Sınavda Başarı Duası Dua 2

Duanın Arapça okunuşu; Allahümme rabbizitni ilmen ve fehmen ve imanen
Duanın Türkçesi; Allahım zihnimi aç, ilmimi artır, fehmimi aç, imanımı genişlet…

Başka bir rivayette ise başarılı olmak için efendimiz şöyle buyuruyor: Büreyde radiyallahu anh dan rivayet edildiğine göre Allah kendisinden razı olsun: Bir keresinde (Rasulullah efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem hazretleri Büreyde radiyallahu anha:

’’Ey Büreyde! Sana birtakım güzel kelimeler dualar öğreteyim mi ki, Allahu Teala kimin hakkında hayır dilerse, bu duaları kendisine öğretir (ya bizzat bildirir ya da başka bir öğreteni yollar) sonrada bu duaları kendisine ebediyen sonsuza kadar unutturmaz.’’

Başarı Duası

Bu duayı okuyan kardeşlerimiz inşaallah başarıya ulaşacaktır.

Duanın Arapça okunuşu; (Allahümme inni daifun fekavvi fi ridake da’ğfi ve ğüz ilelhayri binasiyeti vec’alil islame münteha ridaye Allahümme inni daifun fekavvini ve inni zelilün fe eizzini ve inni fekirun fe eğnini ya erhamer rahimin)(Ebu Yala: Taberani: Hâkim,1/527:İthaf,5/67)

Duanın Türkçesi; ‘’Ey Allahım! Şüphesiz ki ben zayıfım. Rızan yolunda benim zafiyetimi kuvvetlendir. Alın saçımdan tutup beni hayra çek ve İslamı rızamın en son noktası kıl. Ey Allah’ım ben zayıfım beni kuvvetlendir. Ben zelil insanlar arasında hor görülen bir kimseyim: beni aziz et ben fakirim beni zengin et ey merhametlilerin en merhametlisi’’ de buyurdu. Efendimizin tavsiye ettiği bu duayı ezberleyip bol bol okuduğumuz takdirde birçok işlerimizde başarılı olacağız İnşaallah.

Sınava girmeden önce sitemizde yer alan La havle ve la kuvvete duası ve anlamı başlıklı duayı okumanızı tavsiye ediyoruz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu