Genel

İsim Kısaltmak Konusunda Bazı Sorularım Var Cevaplar mısınız?

İyi akşamlar siz bir şey sormak istiyorum. İsim Kısaltmak Günah mıdır? sayfanızdaki yazınızı okudum ve bu göre bir şey sormak istedim. Çalıştığım bölümde 2 Ayşe var ve karışmasın diye yaşımıza göre bana küçük Ayşe diyorlar . bu sizce doğru mu?

Belki komik gereksiz bir soru bu ama ben çok dikkat ediyorum isim konusuna , eskiden yağmurlu bir günde doğduğum için neden yağmur koymadınız diye sitem ederdim ama sonra insanlara verilen ismin ne kadar önemli olduğunu öğrendiğimde ismimin Ayşe olduğuna şükrettim. aslında başka bir şey daha var .

Ailem Ayşenur demişler baştan sonra ezanla Ayşe denmiş kimlikte de Ayşe yazılmış ama yinede evde Ayşenur diyorlar. Sizce bu da doğru mu ? Birde son sorum kusura bakmayın çok soru oldu ama Ayşe ismini Ayşe annemizi düşünerek koymamışlar ama ben onun ismini taşıdığımı düşünsem aynı etki olur mu ?

Evet biliyorum çok saçma sorular oldu ama, sorun edilecek o kadar çok önemli şeyler varken ben neleri sorun ediyorum, yine de sormak istedim eğer dikkate alıp cevap verirseniz gerçekten çok sevinirim .

Bu arada aslında ben yerel bir gazetede köşe yazarlığı yapıyorum ve bu haftaki konum bu olacak. Aslında bunca sorum da bu konuyu araştırırken oldu . o kadar çok yazı okuyunca kafam karıştı tabi size de sorayım dedim .

İsim Kısaltmak Konusunda Soruların Cevabı

Cevap:Değerli ziyaretçimiz öncelikle cevabın çok gecikmesinden dolayı özür dileriz. Öncelikle hiç bir sorunuz saçma veya benzeri değil ince insanlar ince noktalara akıl yorarlar.

Küçük Ayşe demenin dinen sakıncası olmasa da denilmemesi daha uygun olacaktır. Ama bahsettiğiniz durum biraz zaruriyete de giriyor bu nedenle bir mahsuru yoktur. Tabi ailenizin size Ayşe nur demesi de güzel bir şey. Dinimizde isim değişikliğinin veya güzel isimlerin sonradan takılmasında bir mahsur yoktur. Bununla birlikte kulağa ezan okumak sünnettir. Dolayısı ile doğan bir çocuğun kulağına okunan ezandan sonra verilen isim değişemez diye bir kaide bulunmamaktadır.

Tabi şunu da belirtmeliyiz ki bu uygulamalar sünnettir ve yapılmasında hayırlar vardır. Aileniz size Hazreti Ayşe’nin ismini vermek maksadı ile bu ismi vermemesi bir şey değiştirmemektedir.

Lakin siz bu ismi bu maneviyat ile yani bu isim Hazreti Ayşe’nin ismidir diyerek gurur ile taşıdığınız taktirde bu tutumunuz size hayırlar kazandıracaktır. Sizi Mevla’ya emanet ediyoruz ve çalışmalarınızda başarılar diliyoruz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu