İsimler

Sıla İsminin Anlamı Nedir? Sıla Ne Demek?

Benim ismim Sıla sizden isteğim sıla isminin anlamı hakkında bilgi verir misiniz? Birde merak ettiğim bir konu daha var, ismim Kuranda geçiyor mu?

Sıla İsminin Anlamı

Sıla ismi Arapça kökenli bir isimdir. Ülkemizde bu isim kız çocuklarına verilmektedir. Kısaca sıla kelimesinin anlamı şu şekildedir. Bir kimsenin doğup büyüdüğü yerden ayrıldıktan sonra doğup büyüdüğü yeri özlemesi ve geri dönmeyi istemesi demektir.

Sıla ifadesi özlemle ve kavuşmak isteği ile ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle İslam dininde akraba ziyaretine “Sıla i rahim” denilmektedir. Sıla ifadesi sılayı yaşayan her kişi için çok önemlidir ve değerlidir. Bu nedenle toplumumuzda özellikle kız çocuklarına bu isim verilmektedir.

Sıla İsmi Kuranda Geçiyor mu?

Bu güzel isim yüce kitabımız Kuranı Kerimde geçmemektedir. Ancak bu durum bu ismin anlamını düşürmemektedir. Anne ve babalar dilediği taktirde bu ismi çocuklarına verebilirler. Dinen bunda herhangi bir mahsur yoktur. Eğer Kuranda geçen kadın isimlerini merak ediyorsanız tıklayınız.

Sıla Lakabı İle Bilinen Büyük İslam Alimi

İslam kaynaklarımızda Peygamber Efendimizin bir hadisi şerifte şöyle buyurduğu yer almaktadır.

“Ümmetimden Sıla isminde biri gelir. Onun şefaati ile çok kimseler Cennet’e girer.”

(bk. el-Hilye, Beyrut, 1409, 2/241)

Bilindiği üzere İmamı Rabbani hazretleri bin yılın müceddidi olarak kabul edilmektedir. Pek çok İslam alimi hadisi şerifte zikredilen zattın İmamı Rabbani olduğunu ifade etmişlerdir. Bu nedenle İmamı Rabbani hazretlerinin lakabı Sıla olmuştur.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu