AkaidYazarlar

Sıkıntılardan Kurtuluşun Anahtarı Sabır

Sabır Sıkıntılardan Kurtuluşun Anahtarıdır. Zühd dünyaya rağbet etmemek, yani dünya malınıın sevgisini kalbine sokmamak ebedi zenginliktir.

Sıkıntılardan Kurtuluşun Anahtarı Nedir?

Ebu’d-Derda Hazretleri buyurdular: “Başına üstesinden gelemeyeceğin bir iş gelirse sabret ve Allah’tan kurtuluşu bekle.”

Maruf-u Kerhi Hz. buyurdular ki: “Kim üç defa ümmet-i Muhammed’in hidayeti, belalardan korunması, sıkıntılardan kurtulması için dua ederse Allah’ü Teala ona düştüğü sıkıntılardan kurtuluş ihsan eder.”

Sıkıntılardan Kurtuluşun İçin Sabır Bir Anahtardır

Abdurrahman bin Zadan anlattı: Ahmet bin Hanbel’in yanında bulunduğum sırada oraya bir adam geldi ve anlamadığım bir şeyler söyledi. İmam ona: “Sabret zira Allah’ın yardımı sabırla beraberdir.” dedi ve sonra “Allah’ın yardımı sabırladır. Başına gelen her sıkıntının muhakkak bir kurtuluşu vardır. Muhakkak zorlukla bir kolaylık vardır. Evet o zorlukla beraber bir kolaylık vardır.” hadis-i şerifini rivayet etti. Nitekim Hz. Ömer efendimiz buyurdu ki; “Mü’min bir kalbe herhangi bir şiddet inerse Allah’ü Teala ona arkasından bir ferahlık verir. İyi bil ki bir güçlük biri dünyevi biri biri de uhrevi iki kolaylığa galip gelemez.”

Sabrın kurtuluş anahtarı olduğuna teyit edercesine Hz. Aişe validemiz şöyle buyurmuşlardır. “Ümitsiz bulunduğun vakit, hiç ummadığın şeye nail olacağına en ümitli ol. Zira Hz. Musa (a.s.) ateş almak için dağa çıktı, peygamberlik ihsan edildi ve geri döndü.”

Özellikle şu zamanlarda sabırlı olmaya ne kadar ihtiyacımız var değil mi? Ama asla unutmayalım ki Allah sabredenlerle beraberdir. Allah’ın yardımı yakındır. Sabrın sonu her zaman selamettir. 

Muhammed Raşid Akbay

Sözlük konusunda araştırmalar yaparak sizlere bilgiler vermekteyim. Bunların çoğu ise isim anlamlarından oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu