Dua

Sıkıntı ve Stres İçin Okunacak Dua

Zaman zaman sıkıntılı ve stresli durumları her insan yaşayabilmektedir. Hayatımızın bir parçası bu konuya dair sıkıntı için okunacak dua büyük önem arz etmektedir.

Sıkıntı İçin Okunacak Dua

Bilindiği üzere bu dünya bir imtihan mekanıdır. Ancak bu gibi durumlarda sabırlı olmamız gerekmektedir. Sabır konusunda Hadislerde pek çok tavsiye vardır. Peygamber Efendimiz bir hadis i şerifinde şöyle buyurmaktadır:

İbnu Mes’ud (r.a) anlatıyor: Resulullah (s.a.v) :

– “Siz aranızda kimi pehlivan addedersiniz?” diye sordu.

– Ashab (r.a): “Erkeklerin yenmeye muvaffak olamadığı kimseyi!” dediler.

-Resulullah (s.a.v): “Hayır, dedi, gerçek pehlivan öfkelendiği zaman nefsine hakim olabilen kimsedir.”  [Müslim, Birr 106, (2608); Ebû Dâvud, Edeb 3, (4779).]

Bu nedenle aklıselim Müslümanlar olarak öfke ve sinir anında sabırlı olmalıyız. Bu durumlarda  Yüce Mevla’mıza sığınmalı ve yönelmeliyiz. Peki, bunun dışında ne yapabiliriz. İşte bu noktada dualar büyük bir önem arz etmektedir.

Şimdi sizlerle Peygamber Efendimizin başka bir hadis i şerifinde bizlere sinir, stres ve öfke anında okumamızı tavsiye etiği bir duayı aktaracağız.

sıkıntı-ve-stres-için-dua

Sıkıntı ve Stres Duasını Anlamı

“Büyük ve halim olan Allah’tan başka ilah yoktur. Yüce Arşın sahibi Allah’tan başka ilah yoktur. Göklerin, yerin ve kıymetli Arşın Rabbi olan Allah’tan başka ilah yoktur.”

Bu güzel duanın kaynağı ise şu şekildedir: (Buhârî, De’avât, 26; Tirmizî, De’avât, 40)

 Bir Sonra ki Sıkıntı İçin Okunacak Dua

Bu güzel dua ise Hazreti Ebu Bekir (r.a.), Peygamberimiz (s.a.v)’in, sıkıntıya düşen bir kimsenin şöyle dua etmelerini tavsiye ettiğini rivayet etmiştir:

Sıkıntı-ve-Stres-İçin-Dua

Sıkıntı ve Stres Duasını Anlamı Şöyle

 “Allah’ım! Rahmetini umarım. Beni göz açıp yumacak kadar da olsa nefsime bırakma. Bütün işlerimi düzelt. Senden başka ilâh yoktur.”

Bu güzel duanın kaynağı ise şu şekildedir: (Ebû Davud, Edeb, 110)

Peki, bu gibi durumlarda başka neler yapılabilir hakkında Sıkıntılı Zamanlarda Ne Yapmak Gerekiyor? başlıklı konudan istifade edebilirsiniz. Başka bir dua konusunda ise La havle duasını okumanızda fayda vardır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir Soru & Yorum

  1. Sıkıntı ve Stres İçin Okunacak Dua
    Başlıklı yazımızda, arapça dualar içerisinde yanlışlar var. Düzeltebilir misiniz?
    Esselamı aleykum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu