Genel

Sigara İçmemeye Yemin Eden Kimse, Yeminini Bozarsa Ne Yapmalıdır?

Sigara içmemeye veya dinen yasak olan bir şeyi yapmamaya yemin eden kimse, bu yeminini bozarsa ne yapması gerekir?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Yüce kitabımız Kur’an’ı kerimde, verdiğimiz sözü yerine getirmemiz için şöyle buyrulmaktadır:

1. “Yeminlerinizi koruyunuz” (Maide, 5/89),

2. “Allah adına yaptığınız ahitleri yerine getirin. Allah’ı kefil tutarak kuvvetlendirdikten sonra yeminlerinizi bozmayın. Şüphesiz ki Allah yaptıklarınızı bilir” (Nahl, 16/91)

Bu ayetlerden anladığımız şudur ki bir Müslüman kimse, ettiği yeminin ve ya verdiği söze Allah’ı şahit etme manasına geldiğini iyice bilmeli ve kesinlikle yeminine sadık kalmalıdır.

Gelelim Sigarayı içmemek için ya da dinimizce yasak olan bir şeyi yapmamak üzere yapılan yemin, bozulduğunda kişinin yemin kefaretini mutlaka vermesi gerekmektedir.

Bununla birlikte işlemiş olduğu günahtan dolayı çokça tövbe ve istiğfar getirmelidir. Aslına bakarsak sigara, içmemeye yemin edilmese dahi sigara kendisinden uzak durulması gereken ve de dinimizce hoş kabul edilmeyen mekruh kabul edilen maddelerdendir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu