Genel

Sigara İçmek Günah mıdır?

Sigara içmek günah mıdır?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bazı İslam alimleri sigara içmenin mekruh olduğu görüşündedirler. Bazı İslam alimleri ise mekruh veya haram olmadığı görüşündedirler. Biz ise mekruh veya haram olmadığı görüşündeyiz. Fakat bu konuda iki önemli noktaya dikkat çekmek istiyoruz.

Birincisi insanları sigara haramdır tutumları çok yanlış olmaktadır. Zira bu görüşün son zamanlarda çok yayılmış olması bir çok sigara içen insanın dahi sigara haramdır derken bir yandan da içmelerine sebebiyet vermektedir. Biz şunu demek istiyoruz, bir Müslümanın bir şeye haram dedikten sonra üstüne basa basa yapması çok ciddi bir sıkıntıdır. Bu konuda dikkatli olunmalıdır.Zira sigara içmek günahtır diyen alimlerinde, günah değildir diyen alimlerinde dayanmakta oldukları deliller vardır. Şüphe yok ki hiç bir İslam alimi kendince haklı sebebi olmadan böylesine ciddi konularda fetva vermez.

Bu konuda ki ikinci ve en önemli nokta ise şudur. Biz sigaranın haram olmadığı ve dolayısı ile günah olmadığı görüşündeyiz. Lakin bununda bir kaidesi ve sınırı vardır. Örneğin İslam dininde helalliğinden hiç bir İslam aliminin şüphesi olmayan bir gıdayı örneğin ekmeği yemek helaldir. Fakat bir insan sofrada sadece ekmek yiyerek karnını doyurdu diyelim. Bu noktadan sonra biraz daha yiyeyim diyerek fazla yemesi İslam alimlerimizce mekruh olarak zikredilmektedir ki bu konuda ittifak vardır. Özetle, örneğin bir kimse sigara içiyor ve aşrı içmesinden veya herhangi bir nedenden rahatsızlanıyor. Doktora gittiğinde ise bu hastalığına sigaranın neden olduğunu veya hastalığını tetiklediğini, eğer devam ederse sağlığının ciddi bir derecede bozulacağını belirtiyor. Bu durumda ki bir insanın sigaraya devam etmesi mekruh değil hatta haramdır. Başka bir örnek verecek olur isek bir aile bireyinin çok ciddi maddi sıkıntıları olsa ve ailesine götürdüğü ekmek dahi sınırlı olsa ve bu insan elinde ki parayı sigaraya verse buda günahtır. Dolayısı ile konuları değerlendirir iken etraflıca araştırmalı ve gelişi güzel bir konu hakkında haramdır, günahtır veya helaldir diyerek peşin hükümlü olmamalıdır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu