İslam Alimleri

Seyyid Abdülhakim El-Hüseyni Hazretlerinin Hikmet Dolu Sözleri

 

Seyyid Abdülhakim El-Hüseyni Hazretlerinin Hikmet Dolu Sözlerinden Sadece Bir Demet…

1- Bilgili ve mert kişileri çok severim. Zira dünya işlerinde hünerli olan kişi, ahiret işlerinde de hünerli olur.
2- Nakşibendî yolu Hz. Mehdi’ye kadar devam edecek ve Hz. Mehdi’ye intikal edecektir. Mezheplerden Hanefi mezhebi, yollardan da Nakşibendî yolu kıyamete kadar devam edecektir.
3- Hürriyet, Allah’u Teala’dan başka hiçbir sebebe bağlanmamaktır. Umum işlerde sebeplere değil, sebepleri yaratana dayanmak kulun ilk kurtuluş kapısıdır. İffet ise, kendi nefsi ve başkasının hesabına değil, söz, hareket, amel, niyet ve özde yalnız ALLAH hesabına göre olmaktır.
4- İnsanın kalbi daima Allah’u Teala’ya bağlı olmalı, Allah’u Teala insanın aklından, fikrinden hiç çıkmamalı. İnsanın kalbi hem mahzun olmalı, hem de Rabbine yalvarış içinde bulunmalı. Kişi ne kadar mahzunsa ne kadar nefsinden ve benliğinden uzaklaşmışsa, Allah’u Teala’nın yanında o kadar makbul ve yüksektir.
5- Kalbi, Allah’u Teala’nın zikri ile çalıştırmaya çok gayret göstermeli, hiçbir an gaflete düşmemek için çalışmalıdır.
Gerek huzurdaki, gerekse şeyhin gıyabındaki rabıtaya çok dikkat etmek gerekir. Çünkü mürşit rabıtasıyla önce fena fiş şeyh, sonra da fena fir resul makamı hâsıl olur.
6- Gece namazına ve gece ibadetine devam edin. İlmiyle amel eden âlimlerin çoğu, gece ibadeti ile Allah’u Teala’ya ulaşmışlardır. Zira gece kalpte vesvese olmaz, kalp huzur içinde olur.
7- Helal kazanç için çalışan bir kişi, kalbini işin başında ve sonunda zikirle meşgul ederse, ortası da Allah’u Teala tarafından ibadet sayılır.
8- Evliya yetiştirme mektepleri olan tarikatlar, artık iman kurtarma mektepleri haline geldi. Eskiden insanlar yıllarca gezer, kendilerine şeyh ararlardı. Şimdi ise şeyhler kapı kapı dolaşıp Müslümanları imanlarını kurtarması için çağırıyor ve topluyorlar. Şah-ı Hazne (ks) (burada kendisini kast ediyor) Ümmet-i Muhammed’in imanını kurtarmaya çalıştı. Yoksa bu zamanda tarikat meselesi diye bir şey olmuyor. Şimdi bir oyalamadır yapıyoruz. Maksat iman kurtarmaktır. (İnsanların geneli için) Tam hidayet, Mehdi (as) zamanında olacaktır buyurdu.
9- İnsanı helake götüren nefsidir.
10- İnsanın nefsi ve benliği yok etmesi lazımdır.
Yüce Mevlamız Seyyid Abdülhakim El-Hüseyni Hazretleri nin makamını ali eylesin.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu