İslam Alimi

Şeytanın Çocuklarının İsimleri Var mıdır ?

Şeytanın çocuklarının isimleri var mıdır? Varsa bunlar nelerdir?

Cevap: Değeli ziyaretçimiz şeytanın çocuklarının olduğu ve kendilerine has görevleri olduğu İslam kaynaklarında yer almaktadır. Bu isimleri ve görevleri şu şekilde sıralayabiliriz.

1. Hanzeb: Namaz ibadetinde vesvese vermekle görevlidir. Namazda bu nedenle de saflar sık tutulmalıdır.

2. Velhan: Temizlik yapan Müslümanlara yeteri kadar temiz olmadın şeklinde vesveseler vererek daha çok su harcamalarını sağlar ve bu onu çok memnun eder. Zira israfa neden olmaktadır.

3. Zellenbur: Bu şeytan ise ticari mekanlarda özellikle çarşılarda esnafların bozuk mal satmalarını, yalan yere yemin etmelerini, malın kusurunu gizlemelerini sağlayabilmek için vesvese vermektedir.

4. Vesnan: Özellikle sabah namazlarında her Müslüman bu şeytanı tanır. Bu şeytan uyku vesvesesi vererek insanların namaz ibadetlerinde geri kalmalarını sağlamaya çalışmaktadır.

5. Betr : Tam bir Musibet şeytanıdır. İnsanların birbirine bağırmalarını çağırmalarına bayılır ve bunu sağlaya bilmek için elindeki bütün vesvese yollarını kullanır.

6. Dasim : Yemekte insanlara musallat olan şeytanıdır. İnsanların yemeye başlamadan önce besmele çekmelerini engeller ve onların yemeklerine ortak olur. Besmele ile katlanmamış elbiseleri giyer. Özetle, bu şeytanın derdi besmeleyi Müslümanın hayatından kaldırmaya çalışmaktır.

7. Metun veya mesut: Yalan haber şeytanıdır. İnsanların arasında yalan haber yaymadan zevk alır ve bunun için her türlü vesvese yoluna baş vurur.

8. El Ebyaz: Bu şeytan Peygamber, nebi ve velilere musallat olan şeytandır. Peygamberlere zarar veremezler ancak veliler ile çok uğraşırlar.

Şüphe yok ki bu şeytanlar yüce Allah’ın (c.c) koruduklarına her hangi bir zarar veremezler. Bu nedenle “euzu besmele” çokça çekilmelidir. Allah’ın (c.c) koruduğu her kul selamettedir, ancak korumadığı kullarına vesvese vererek sapıtırlar

Kaynak: Tefcirut-Tesnim (Gazali’nin Bidayet-ül Hidaye şerhi)


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ